Пронајдена скулптура со главата на Александар Македонски

на Александар Велики потоа била доставена во Музејот Конуралп. Археолозите извршиле детални ископувања и утврдиле дека портретот му припаѓал на Александар Велики, врз основа на консулта

 

Сокриј го оригиналот

 

Оцени го преводов
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа