Драма! Новиот „Вагнер“ тргнува кон Зеленски! Русите итно испратија застрашувачка единица на најопасниот дел од фронтот!

Драма!  Новиот „Вагнер“ тргнува кон Зеленски!  Русите итно испратија застрашувачка единица на најопасниот дел од фронтот!

Споделете ја веста

Русите испраќаат т.н „Одред З“ во кој ставија пијани регрути, непослушни војници и осуденици во најопасниот дел од фронтот меѓу Лиман и Купјанск, каде денеска престојуваше украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Додека осудениците го сочинуваат јадрото на одредот, таму биле испратени некои обични војници како казна за пиење алкохол на должност, употреба на дрога или непочитување на наредбите, сведочат двајца војници, пишува Sky News.

– Ако командирите фатат некого со мирис на алкохол, веднаш го испраќаат во единицата „Бура“ –  изјави војникот од единицата 40318.

Одредите се корисни за Кремљ бидејќи можат да бидат распоредени како потрошна пешадија, според Тимот за разузнавање на конфликти.

– Борците од „Бура“ беа испратени само до најопасните делови на фронтот, во одбрана и напад –  велат од таа организација, основана во Русија.

Руското Министерство за одбрана никогаш не го признало создавањето на единиците „Бура З“, што е неофицијален термин што го користат руските војници.

 

Постоењето на единиците „Сторм-З“ првпат беше откриено на 6 април, кога украинските сили добија документи со детали за нивното регрутирање и формации.

 

Руското Министерство за одбрана почна да создава единици од осуденици по моделот на Вагнер групата, по нивниот конфликт со водачот на Вагнер, Евгениј Пригожин.

Припадниците на единицата се регрутираат од руските затвори. Со влегувањето во оваа формација, осудените добиваат можност да ја намалат затворската казна, како и да заработат 2200 долари месечно.

Да потсетиме, Серхи Черевати, портпаролот на Источната група на вооружените сили на Украина,изјави дека новата руска единица „Бура З“ која содржи осудени криминалци е испратена на двете главни линии на фронтот во источна Украина

Черевати додаде дека во моментот „повеќе од 120.000 непријателски војници“ се наоѓаат на рутата Лиман-Купјанск, а заедно со групата кај Бахмут, силата на руските сили во овој дел на Украина изнесува околу 180.000 војници.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа