МИСТЕРИОЗЕН СИГНАЛ: Ако Русија и Украина се обединат – Европа ќе и се поклони на таа мечка

 

Во случајот со Украина, се чини дека се е однапред програмирано.

 

Русија ги враќа своите историски територии и во тој процес ја „готви западната жаба“.

 

Американците ја користат војната во Украина за да ја ослабат Русија и да ја одбранат својата глобална доминација.

 

Само, има неочекувани работи, а можно е да ги има се повеќе и повеќе.

 

Алексеј Арестович, поранешен советник на кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, им рече на киевските новинари дека ако Русија и Украина се обединат, тие би можеле да имаат сериозно влијание врз светската заедница.

 

Според Арестович, современа Русија во моментов се соочува со неколку предизвици. Затоа што работи на делумно обновување на границите на СССР, слабеење на Западот и, особено, на наднационалните структури, како што се ЕУ и НАТО.

 

Тој понатаму ја објасни својата главна теза – за обединувањето на Киев и Москва – на следниов начин:

 

„Русија е бескрајно посилна од која било поединечна земја. Само е послаб од блоковите… Можете ли да замислите што ќе се случи ако Русија и Украина се обединат? Сите европски земји ќе се поклонат пред таа мечка што стои“.

Веднаш по оставката на Арестович, руските воени аналитичари се сомневаа дека западните структури на моќ му дале задача да ја напушти владата за да биде резервен вентил за преговорите меѓу Украина и Русија.

Оваа последна изјава на Арестович создава сомнеж за тоа што навистина се случува во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа