РУСИЈА ПЛАНИРА ДА ГАЃА ЃЕРМАНСКИ ФАБРИКИ? Медведев: Идиотите на НАТО не туркаат во Трета светска војна – Фабриките за оружје во Германија се легитимна цел

 

 

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија смета дека „расте бројот на идиоти на водечки позиции во земјите на НАТО“ и дека нивните изјави ја туркаат Русија во трета светска војна

Раководството на западните земји ја турка Русија во трета светска војна, оцени заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев и рече дека фабриките што произведуваат ракети „Таурус“ во Германија можат да станат легитимна цел на руската армија. .

„Се зголемува бројот на идиоти на водечките позиции во земјите на НАТО“, истакнува Медведев, алудирајќи на зборовите на претседателката на Одборот за одбрана на германскиот Бундестаг, Мари-Агнес Штрак-Цимерман.

 

Ден претходно таа рече дека врз основа на меѓународното право, Украина има право да гаѓа воени цели на територијата на Русија со германски ракети „Таурус“.

 

„Во тој случај, нападите врз германските фабрики каде што се произведуваат тие проектили се целосно во согласност со меѓународното право“, заклучи Медведев.

 

Покрај германскиот министер, Медведев издвои уште една „будала“ – „ново кован кретен“, т.е. на новиот британски министер за одбрана Грант Шапс, кој одлучи да ја префрли обуката на украинските војници на самата територија на Украина

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа