ПРОРУСКАТА ПАРТИЈА ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ ВО СЛОВАЧКА

Роберт Фицо

 

Поранешниот словачки премиер, левичарот Роберт Фицо, победи на парламентарните избори против својот ривал од партијата „Прогресивна Словачка“, но врз основа на изборните резултати ќе мора да ги придобие сојузниците за да ја формира следната влада, пренесува „Ројтерс“. .

 

Најголем број гласови на изборите освои партијата на Роберт Фиц СМЕР ССД – 23,37 отсто во 98 отсто од гласачките единици.

Роберт Фицо

Роберт Фицо

Следува либералната „Прогресивна Словачка“ (ПС) со 16,86 отсто од гласовите и партијата ХЛАС (Глас) која е на трето место со 15,03 отсто освоени гласови и чија соработка може да стане многу важна за формирањето на идната Влада.

 

Излезните анкети првично покажаа дека ПС освоила најмногу гласови на парламентарните избори, но бидејќи гласовите се броеа во текот на ноќта, тие резултати се променија.

 

Стравувања од Брисел

Исходот од изборите веројатно дополнително ќе ги подгрее стравувањата за идната надворешна политика на Словачка, како што вети Фицо за време на кампањата за запирање на воената помош за Украина ,  ги критикуваше санкциите против Русија и водеше кампања против правата на ЛГБТ, оценува Гардијан.

Во време кога ЕУ се обидува да го зачува единството во отпорот на руската инвазија на Украина, новата словачка влада предводена од Фицо и неговата партија СМЕР-ССД ќе и се придружи на Унгарија во кршењето на европскиот консензус за поддршка на Украина, според Ројтерс .

Поранешниот колега на Фиц и левичарски лидер на ХЛАС, Питер Пелегрини, потврди дека има отворени опции за идни коалиции.   

Поранешниот премиер на Словачка, Роберт Фицо, поднесе оставка во 2018 година веднаш по убиството на новинарот Јан Куцијак, кој ја истражуваше корупцијата во владата на земјата, потсетува британската агенција.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа