Мек Грегор: Во Украина се е готово – САД мора да го признаат поразот…

САД мора или да го признаат поразот во Украина поради ризикот од можна ескалација или да испратат свои војници таму, го искажа своето мислење поранешниот советник на Пентагон Даглас Мек Грегор на социјалната мрежа Х.

 

„Дојдовме до точка каде што треба или да кажеме дека не можеме повеќе ништо да направиме бидејќи ризикот од директна војна со Русија е преголем, или да се вклучиме уште подлабоко и да разговараме за употребата на нашите сопствени копнени трупи“, рече експертот.

 

Според Мекгрегор, САД не се подготвени за втората опција за развој на настаните.

 

Помири се!“ – изјави експертот. Претходно, весникот Телеграф, повикувајќи се на британскиот министер за одбрана, Грант Шепс, објави дека Лондон има намера за првпат да распореди свои војници во Украина за обука на украинските вооружени сили.

 

Русија претходно испрати нота до земјите членки на НАТО поради испорака на оружје за Украина. Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, истакна дека секој товар што содржи оружје за Украина ќе стане легитимна цел за Русија.

Министерството за надворешни работи тврдеше дека земјите-членки на НАТО „играат со оган“ со тоа што и доставуваат оружје на Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа