Лавров до Ерменците: Знаете што се случи со оние кои се потпираа на САД

 

Шефот на руската дипломатија предупреди дека меѓу оние кои управуваат со Ерменија има и такви кои сакаат да ја изгубат Русија како пријател

 

Раководството на Ерменија треба да се сети каква беше судбината на оние кои се потпираа на Соединетите Американски Држави, вели рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во своето последно интервју за ТАСС.

 

Коментирајќи ги неодамнешните настани во Нагорно-Карабах, министерот изјави дека е невозможно Русија да почне да го игнорира она што се случува во Закавказ поради историските и геополитичките реалности, но, и покрај тоа, некои во Ерменија денес се надеваат на тоа.

Нешто слично, како што наведе, неодамна можеше да се слушне и во изјавата на премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, кој изјави дека е неопходно да се „компензира за оние сојузи кои пропаднаа, а на кои сметаше Ерменија кога станува збор за нејзината безбедност. “, и дека е потребно „да се прошири кругот на партнери кои ќе ја обезбедат таа безбедност“.

 

Шефот на руската дипломатија наведува и дека во моментов меѓу оние кои управуваат со Ерменија има многу кои сакаат да ја изгубат Русија како пријател и да стекнат нови пријатели.

 

„Ако тие се потпираат на Соединетите Држави, како што директно произлегува од изјавите на многу претставници на ерменското раководство, тогаш можеби би било добро да ја погледнат поновата историја, како САД се однесуваа кон оние што сакаа да ги преземат под своја крило, промовирајќи ги своите геополитички интереси во оние делови од светот кои се далеку од американскиот брег. Судбината на сите овие луѓе е многу, многу незавидна“, се сеќава Лавров.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа