Запре моторот на Европа! Од Германија доаѓаат катастрофални вести, најголемата економија ита во бездна со огромна брзина!

Запре моторот на Европа!  Од Германија доаѓаат катастрофални вести, најголемата економија ита во бездна со огромна брзина!

Споделете ја веста

Поголемиот дел од овој век, Германија уживаше економски успех од година во година, доминирајќи на светските пазари во категории на производи од висока класа, како што се луксузни автомобили и индустриски машини, толку многу што дури половина од економијата се засноваше на извоз. Работните места беа многу, а државната каса се полнеше додека другите европски земји се давеа во долгови. Напишани се книги за тоа што сите други земји можат да научат од Германија. Сепак, тоа веќе не е така, пишува „Јуронујз“.

Германија сега бележи најлоши економски резултати, а според очекувањата на Европската унија и ММФ, економијата и годинава ќе биде во пад. Конфликт во Украинаја остави Германија без евтин руски гас и тоа беше шок од кој енергетско интензивната, но зависна германска економија се бори да се опорави.

Изненадувачки лошите перформанси на најголемата европска економија предизвика бран критики, гребење и многу дебата за тоа како да се оди напред.

Германија ризикува „де-индустријализација“ бидејќи високите трошоци за енергија и владината инертност кога станува збор за „шок терапија“ се закануваат да испратат развиени фабрики и високо платени работни места во некои други земји, изјави Кристијан Кулман, извршен директор на големата германска хемиска компанија „Евоник“. .

 

Предлогот на вице-канцеларот Роберт Хабек за ограничување на цената на индустриската електрична енергија финансирана од владата за да се поттикне економијата преку транзиција кон обновливи извори наиде на отпор од канцеларот Олаф Шолц. Екологистите велат дека тоа ќе го продолжи потпирањето на фосилните горива.

– Погрешните политички одлуки првенствено ги развија и влијаеа на овие високи трошоци за енергија. И сега германските работници завршија со тешка сметка – вели Кулман.

Цената на гасот е приближно двојно поголема од онаа што ќе биде во 2021 година, што им наштети на компаниите на кои им е потребен за да го одржуваат стаклото или металот топло и стопено 24 часа на ден за да направат стакло, хартија и метални премази што се користат во зградите и автомобилите.

Вториот удар дојде откако клучниот трговски партнер Кина доживеа забавување по децении силен економски раст. Овие надворешни шокови открија пукнатини во германските фондации кои беа игнорирани во текот на годините на успех, вклучително и заостанување во употребата на дигиталната технологија во бизнисот и долгиот процес за издавање дозволи за многу потребните нови проекти за обновлива енергија.

Фото:Shutterstock/Reuters

 

Парите со кои располага владата станаа недоволни поради доцнењето во инвестирањето во патишта, железнички мрежи и рурален брз интернет. Одлуката од 2011 година за затворање на преостанатите германски нуклеарни централи е доведена во прашање поради загриженоста за цената и недостигот на електрична енергија. Компаниите, исто така, се соочуваат со сериозен недостиг на квалификувана работна сила, при што бројот на работни места достигна рекордно ниско ниво од нешто помалку од два милиони.

Сега, дури и проектите за чиста енергија се забавени поради големата бирократија и отпор, што не е лесно решлив проблем.

Во меѓувреме, енергетските компании се обидуваат некако да се справат со високите цени и да најдат алтернативи.

Шолц повика на итна промена во енергетската транзиција кон инсталирање на четири пловечки терминали за природен гас во наредните месеци за да се замени изгубениот руски гас. Течниот природен гас што пристигнува на терминалите со бродови од САД, Катар и други места е поскап од оној од руските гасоводи.

Сепак, расправиите меѓу коалициската влада околу ограничувањата на цената на енергијата и законодавството со кое се забрануваат нови печки на гас ги налутија водачите на големите деловни компании. Германија стана премногу самозадоволна за време на „златната деценија“ на економски раст 2010-2020 година, вели Холгер Шмидинг, главен економист во Беренберг банка.

Најважниот непосреден чекор, рече Шмидинг, ќе биде да се стави крај на неизвесноста околу цените на енергијата. Без оглед на политиката што ќе се избере, „би било многу корисно ако владата може брзо да се договори за нив за компаниите да знаат што прават и да планираат соодветно, наместо да ги одложуваат инвестициските одлуки“, рече Шмидинг.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа