Во Русија беше пуштен во продажба лек против рак со до 100 проценти ефикасност

 

Ефективноста на најновиот домашно произведен лек за лекување на рак во некои случаи може да достигне 90-100 отсто, изјави за Риа Новости докторот на медицински науки Игор Погребњаков.

 

„Според неговите зборови, лекот може да се користи при лекување на пациенти со разни видови тумори во гастроинтестиналниот тракт, билијарниот тракт, генитоуринарниот систем, горниот респираторен тракт и кожата.

 

Лекарот забележа дека во некои случаи, ако некое лице ги следи сите медицински рецепти, ефективноста на лекот може да достигне 100 проценти.

 

Погребњаков објасни дека новиот лек добро се поднесува од пациентите, бидејќи нема сериозни несакани ефекти.

 

Покрај тоа, таков лек има само една апсолутна контраиндикација за неговата употреба – порфиринска болест, која ретко ги погодува жителите на Русија.

 

Засега не е објавено името на лекот и терапијата, но се претпоставува дека е една од новите таргетирани терапии за рак.

 

Овие терапии работат со таргетирање на специфични гени или протеини кои се присутни во клетките на туморот. Ова им овозможува да бидат поефикасни од традиционалната хемотерапија, која ги погодува сите клетки кои брзо се делат, вклучувајќи ги и здравите клетки.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа