(ВО ЖИВО) Украинците здробени во Запорожје! Лондон ја налути Москва! Предупредување! Русите извршија страшен воздушен напад!

(ВО ЖИВО) Украинците здробени во Запорожје!  Лондон ја налути Москва!  Предупредување!  Русите извршија страшен воздушен напад! го зборот

Војна во Украина, 585 ден.

Руската одбрана непробојна за украинската офанзива

Украинската армија не можеше да постигне успех во контраофанзивата бидејќи Русија мудро ја дизајнираше својата одбрана, изјави пензионираниот генерал Рајнхард Волски за ТВ „Велт“.

– Многу е тешко да се пробие добро осмислена одбрана. Тоа е сериозна задача која неминовно води до голем број жртви – рече тој.

Рајснер: Украина загуби третина од „леопардот“

Украинската армија загуби и до третина од испорачаните тенкови „Леопард“, изјави за ДПА полковникот Маркус Рајснер од австриските вооружени сили, а пренесува „Велт“.

Тој додаде дека тенковите Леопард 2 се покажале како помалку ефикасни од очекуваното.

– Од приближно 90 доставени тенкови од овој тип, најмалку една третина се уништени или оштетени –  изјави тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа