Шок! „Не те убивме доволно! Руси на нозе, ќе окупираат клучни градови на север?!

Шок!  „Не те убивме доволно!  Руси на нозе, ќе окупираат клучни градови на север?!

Споделете ја веста

Воениот дописник Александар Сладков објави многу интересна објава на својот канал „Телеграм“ под наслов: „Оваа НАТО земја наскоро ќе се префрли да го врати рускиот Виборг“.

Материјалот беше реакција на пораката дека во Финска иницијативата со која се бара затворање на рускиот конзулат на Оландските острови ги добила потребните 50.000 потписи. Така, сега ќе се разгледува во финскиот парламент.

Москва е запознаена со овој документ и изразува надеж дека Хелсинки нема да ги прекрши своите обврски за одржување на демилитаризираниот статус на архипелагот.

Сладков, од друга страна, не е склон да негува илузии за интегритетот на Финска, која влезе во НАТО . Новинарот потсети на приказната, која е поактуелна од кога било во актуелната геополитичка ситуација. Тоа се случи пред околу 15 години, кога односите меѓу Москва и Хелсинки веројатно минуваа низ подобри времиња.

Во тоа време, обидот на дописникот да ги интервјуира финските ветерани од „војната со СССР“ се покажа како целосно фијаско. Прилично стандардно прашање: „Што се сеќаваш?“ – беше проследено со страшна реакција.

– Сите замолчеа како на погреб, а потоа еден дедо нешто промрморе како одговор. Сите кимнаа со главата, а преведувачот шепна да си оди одовде, а ние си заминавме. Надвор, преведувачот ми објасни дека тие се „ветерани на Виборг фронт“, а тој дедо рече: „Бези одовде, не те убивме доволно во 39-тите“ – Сладков потсети на тој случај.

Тогаш новинарот сфатил дека во Финска има многу потомци и ученици на овие ветерани, кои се подготвуваат да бараат задоволство од Русија. Денес, кога Хелсинки е членка на НАТО, а со тоа и „воен вазал на Британија и САД“, овој момент брзо се наближува.

Во овој поглед, не може да се исклучи можноста Западот да отвори втор фронт против Руската Федерација во Финска. Малкумина размислуваат за тоа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа