Шок во Вашингтон! Американците останаа без првиот човек на воените сили

Шок во Вашингтон!  Американците останаа без првиот човек на воените сили

Рашири го зборот

Генералот Марк Мили денеска ја напушти функцијата началник на Здружениот Генералштаб на американските сили по мандатот кој го одбележаа бројни кризи во странство, но и во САД.

Него ќе го замени Чарлс „ЦК“ Браун, актуелниот шеф на воздухопловните сили.

По Колин Пауел во 1990-тите, тој ќе биде вториот Афроамериканец на чело на најмоќната војска во светот.

Организираше американска воена помош за Украина

Откако ја презеде функцијата во октомври 2019 година, криза по криза, нон-стоп, изјави тој неодамна за АФП. Заедно со секретарот Лојд Остин, Милеи организираше американска воена помош за Украина по руската инвазија.

Фото:Ројтерс

Марк Мили

Неговиот мандат беше обележан и со американскиот дебакл во Кабул, кога талибанците ја вратија контролата врз Авганистан и неговиот главен град во август 2021 година на крајот на дваесетгодишната војна што дури и самиот Мили ја опиша како „стратешки неуспех“.

Тој жалеше што беше со Трамп кога ги растера демонстрантите
Генералот Милеи, исто така, изрази жалење што бил присутен кај Доналд Трамп кога претседателот ги растури демонстрациите на „Црните прашања“ пред Белата куќа.

Неговиот наследник Ц.К. Браун е искусен пилот со 3.000 часови лет, од кои 130 борбени часови. Тој беше командант на американските воздушни сили на Блискиот Исток и Пацификот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа