Во насока Таури, руските војници сакаат да ја вратат изгубената позиција, но не успеваат. Тие трпат значителни загуби – во последните два дена изгубија 316 луѓе и десетици единици борбена опрема.

Ова го изјави портпаролот на обединетиот прес-центар на одбранбените сили Таури, Александар Ступун. Тој истакна дека на 28 септември окупаторите јужно од Авдеевка, регионот Доњецк, три пати се обиделе да ја вратат изгубената позиција, но безуспешно. Според него, во насока на Шахтарски кај Урожаини и во Запорожје – во регионот Червони – „иста ситуација“, пишува UNIAN.

 

Ступун рече дека во регионот Маринка на 27 септември Русите извршиле 13 неуспешни напади, а на 28 септември направиле уште шест обиди да ги потиснат украинските единици од нивните позиции.

„Како и обично, претрпеа загуби и се повлекоа“, додаде тој.

Според него, во насока Мелитопол, одбранбените сили ја продолжуваат офанзивната операција и им нанесуваат загуби на руските војници. Бранителите исто така се консолидираат на претходно окупираните линии.

„Во последните два дена во правецот Таури, Русите изгубија 11 магацини со муниција, 316 луѓе и 90 единици воена опрема… Тие распарчуваат сè што можат одзади“, нагласи Ступун.

Тој потврди дека Русите продолжуваат да ги зајакнуваат своите позиции кај Токмак бидејќи „не сакаат само така да го изгубат овој стратешки град“. Тие градат утврдувања и во други правци – копаат нови позиции во длабочините.

„Затоа не смееме да ја изгубиме иницијативата – мораме постојано да ги победуваме, постојано да ги држиме во тензија, за да не можат правилно да ги состават резервите и да се соберат и да започнат со своите акции“, објасни Ступун.

Портпаролот на заедничкиот прес-центар на одбранбените сили Таурида рече дека Русите постојано продолжуваат со пешадиските „месни напади“ кога собираат нови јуришни авиони од новопристигнатите засилувања, кои се уште не ја знаат реалната состојба.

Во исто време, одговарајќи на прашање за изјавата на 27 септември на командантот на оперативно-стратешката група на трупите на Таврија Александар Тарнавски за добри вести од правецот Таврија, Ступун истакна дека е премногу рано да се објави оваа информација, „ но ние работиме“.

Волстрит журнал пишува дека настаните во Украина ја менуваат природата на модерното војување. Клучниот фактор е технолошката револуција на фронтот, имено ефикасната употреба на беспилотни авиони, што го оневозможува спроведувањето на операции како оние што се случија во Ирак во раните 2000-ти.

Во исто време, еден од најугледните воени аналитичари, Мајкл Кофман од Карнеги фондацијата за меѓународен мир, рече дека Западот почнал да се подготвува за долготрајна војна во Украина. Според него, нема да може да се заврши со контраофанзива.

Претходно командантот на оперативно-стратешката група војници „Таврија“ Александар Турнавски изјави дека зимата нема да го запре напредувањето на Киев. Најголемиот пробив допрва доаѓа. Смета дека тоа ќе се случи по Токмак. Истовремено, Тарнавски додаде дека Токмак е минимална задача, а главната цел е да се стигне до украинските државни граници.

Благодарение на успешните напади на руските воени бродови во Црното Море, Украина сè повеќе успева да воспостави одредена контрола таму, и покрај контра-напорите на Руската Федерација.

Според написот во Њујорк тајмс, цитиран од UNIAN, аналитичарите велат дека способноста на бродовите да пловат и покрај заканите на Кремљ може да биде последица на новата способност на Киев да ги напаѓа руските воени бродови и потенцијално да ги одврати од приближување до украинските води.