Путин му дал важна задача на заменикот на Пригожин! Враќање на нив напред! „Знаете што треба да се реши однапред!

Путин му дал важна задача на заменикот на Пригожин!  Враќање на нив напред!  „Знаете што треба да се реши однапред!

Споделете ја веста

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со поранешниот командант на „Вагнер“ Андреј Трошев, со кого разговарал како доброволните единици би можеле да се борат во Украина, соопшти Кремљ.

Путин изјави дека разговарале „како доброволните единици можат да извршуваат различни борбени задачи, пред сè, во зоната на специјални воени операции“, пренесе Ројтерс.

 

„Вие и самите се боревте во таква формација. Знаете што е тоа, како се прави, ги знаете прашањата што треба да се решат однапред за се да функционира на најдобар и најуспешен начин“, рече Путин, додавајќи дека тој и Андреј Трошевразговараше и за социјална помош за оние кои учествуваа во тепачката.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, по средбата објави дека Трошев сега работи за руското Министерство за одбрана. На средбата присуствуваше и заменик министерот за одбрана Јунус Бек Јевкуров.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа