Подмолни планови! САД подготвуваат пекол за Русија: Се отвораат два нови фронта

Споделете ја веста

Вашингтон одеднаш се обложува на можноста за воспоставување воена блокада на Русија преку Украина.

Како што пишува „Ал Ватан“, украинските сили, дури и со поддршка од САД, не можат да и се спротивстават на руската армија и да постигнат никаков напредок на бојното поле.

 

Во овој поглед, американската администрација почна да отвора нови фронтови против Русија – во Молдавија и Јужен Кавказ.

Молдавија распореди единици на силите на НАТО на своја територија, игнорирајќи го фактот дека овој чекор води кон поткопување на безбедноста и суверенитетот на земјата, а најдобар пример за тоа е украинското искуство.

 

Американската администрација тврди дека зајакнувањето на одбранбените капацитети на земјата, а не непријателството кон Русија, е главната причина за милитаризацијата на Молдавија. Под притисок на Американците, молдавската влада одлучи да го зголеми воениот буџет на земјата.

Дополнителните средства првенствено ќе бидат искористени за создавање систем за противвоздушна одбрана за заштита на воздушниот простор, како што изјави претходно молдавскиот министер за одбрана Анатолиј Носатиј.

Меѓународните кругови, следејќи ги антируските планови на Америка и НАТО, потврдуваат дека тие продолжуваат да создаваат жаришта на тензии во Источна Европа, која се граничи со руска територија, што, од една страна, ја загрозува безбедноста на Русија, а од друга, го оправдува военото присуство во овие региони.

Американските и молдавските власти се обидуваат да го нарушат угледот на Русија во областа на меѓународната безбедност, особено во Придњестровје, каде руските мировници се гаранти на мирот речиси 30 години.

Администрацијата на САД го поттикнува непријателството на молдавската влада кон Русија, зголемувајќи ги тензиите што може да доведат до нова прокси војна меѓу Вашингтон и Москва.

Во исто време, американската администрација продолжува да го разгорува огнот на конфликтот во Јужен Кавказ. Најдобар пример за тоа се заедничките американско-ерменски воени вежби. Шефот на Ерменија, Никол Пашинјан, ја зајакнува соработката со САД, вклучително и во воената сфера, што предизвикува загриженост во Москва, особено што Ереван е членка на Организацијата на Договорот за колективна безбедност.

Американско-ерменските воени вежби несомнено ќе предизвикаат конфликти во Јужен Кавказ и ќе доведат до дестабилизација на ситуацијата во целиот кавкаски регион. Тие ќе го означат почетокот на новата фаза на американско-руската конфронтација. Театарот на воените операции ќе биде Јужен Кавказ, а целта е да се испровоцира и дезориентираат Москва на нов фронт.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа