Колони српска војска се движи накај границата со Косово!

Бела куќа: Го следиме распоредувањето на силите на војската на Србија на границата со Косово

Нападот не беше случаен чин и количината на пронајдено оружје не е само закана за Косово, туку и за меѓународните сили, вклучувајќи ги и трупите на НАТО.

Косовските власти, потсетува Ројтерс, објавија дека полициските сили се бореле со 30 тешко вооружени Срби кои во неделата (Ројтерс) го нападнаа селото Бањска.

Соединетите Американски Држави го следат загрижувачкото распоредување на српската армија долж границата со Косово, што ја дестабилизира областа, објави во петокот Белата куќа и повика на повлекување на овие сили, пренесува Ројтерс.

Портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби изјави за новинарите дека бројот на мировните сили на Косово ќе биде зголемен преку единиците на НАТО поради зголемувањето на тензиите.

Кирби додаде дека е забележано распоредување на напредна артилерија и тенкови.

Косовските власти, потсетува Ројтерс, објавија дека полициските сили се бореле со 30 тешко вооружени Срби кои во неделата упаднаа во селото Бањска и се забарикадираа во манастирот на Српската православна црква. Се додава дека загинале тројца напаѓачи и еден полицаец.

Меѓународен концерн

Престрелката, продолжува британската агенција, предизвика нова меѓународна загриженост за стабилноста на Косово, кое има мнозинско албанско население и кое прогласи независност од Србија во 2008 година по бунтот и интервенцијата на НАТО во 1999 година.

Кирби денеска изјави дека нападот не е случаен чин и дека количината на пронајденото оружје не е само закана за Косово, туку и за меѓународните сили, вклучувајќи ги и трупите на НАТО.

„Сите инволвирани во нападот мора да бидат изведени пред лицето на правдата“, рече тој и ги повика српските власти да помогнат во истрагата.

Кирби го нарече „големото распоредување на српската војска долж границата со Косово“ дестабилизирачки настан и ја повика Србија да ги повлече овие сили и да придонесе за намалување на тензиите.

Британски баталјон

Министерството за одбрана на Велика Британија ја префрли командата на еден воен баталјон на Северноатлантската алијанса (НАТО) за да може да обезбеди поддршка во Косово доколку има потреба, соопшти во петокот Министерството, пренесува Ројтерс.

„Поради моменталната ситуација во Косово, командата на 1-от баталјон на кралскиот полк на принцезата од Велс – резервните сили за силите на НАТО во Косово (КФОР) – ја префрливме на НАТО за да можат да обезбедат поддршка доколку е потребно. се вели во соопштението на Министерството за одбрана.на Велика Британија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа