Полицијата во Лас Вегас го уапсила наводниот убиец на раперот Тупак Шакур, јавува Асошиетед прес, повикувајќи се на свои извори. Хип-хоп иконата беше застрелана во Калифорнија на булеварот Лас Вегас во 1996 година.

Двејн „Кеф Д“ Дејвис беше уапсен рано утринава, иако точните обвиненија или обвиненијата не беа веднаш јасни, според двајца официјални лица со сознанија од прва рака за апсењето. Тие не се овластени да зборуваат јавно до очекуваното обвинение подоцна.

 

Дејвис одамна им бил познат на инспекторите и самиот признал во интервјуата и во неговите мемоари од 2019 година, Легендата за улицата Комптон, дека бил во Кадилакот што ги испукал фаталните истрели во Тупак Шакур во 1996 година. 

Апсењето доаѓа два месеци откако полицијата во Лас Вегас упадна во домот на неговата сопруга на 17 јули во соседниот Хендерсон. Документите велат дека полицијата барала предмети „поврзани со убиството на Тупак Шакур“.

Полицијата соопшти дека собрала неколку компјутери, мобилен телефон и хард диск, магазин Vibe, неколку куршуми со калибар 40, две „кади со фотографии“ и копија од мемоарите на Дејвис од 2019 година.

Во книгата, Дејвис вели дека го прекршил молкот за убиството на Тупак во 2010 година за време на состанокот зад затворени врати со федералните и локалните власти. Тој тогаш имал 46 години и се соочувал со доживотен затвор поради обвиненијата за дрога кога се согласил да разговара со властите.

„Ми ветија дека ќе го разбијат обвинението и ќе ја затворат големата порота доколку им помогнам“, напиша тој.

Дејвис се опиша себеси како еден од последните живи сведоци на пукањето.

Шакур имал 25 години кога бил застрелан и убиен во ноќта на 7 септември 1996 година, во пукање во близина на Стрип во Лас Вегас. Раперот бил во БМВ управувано од основачот на Death Row Records, Марион „Суге“ Најт во конвој од околу 10 автомобили. Тие чекаа на црвено светло кога до нив се закачи бел кадилак и одекнаа пукотници. Шакур бил застрелан повеќе пати и починал една недела подоцна.

Во 2018 година, откако му беше дијагностициран рак, Двејн Дејвис во интервју за емисијата БЕТ јавно призна дека во моментот на нападот бил во Кадилак. Тој го вмеша својот внук Орландо „Бејби Лејн“ Андерсон, велејќи дека тој бил едно од двете лица на задното седиште каде што пукале.

Андерсон негира вмешаност во пукањето на Шакур. Тој почина две години подоцна во пукање во Комптон, Калифорнија.