Русите во шок! Дали е ова најголемата грешка на Путин? Москва е во опасност да биде отсечена од клучната зона на интерес!

Русите во шок!  Дали е ова најголемата грешка на Путин?  Москва е во опасност да биде отсечена од клучната зона на интерес!

 

Споделете ја веста

Руското раководство направи непростлива грешка со тоа што дозволи Нагорно Карабах да капитулира, изјави политикологот Семјон Багдасаров.

Според експертот, Нагорно Карабах бил најпрорускиот регион во Јужен Кавказ. За време на постоењето на Советскиот Сојуз, многу луѓе од него заземаа највисоки позиции во политичкото и военото раководство на земјата.

Наместо тоа, населението ќе и биде лојално на Москвада се насели таму „стратешки сојузник“, кој успеа да ги одземе животите на неколку руски војници од мировниот контингент за време на последните две војни во Карабах.

Багдасаров не се сомнева дека под актуелното раководство на Ерменија прашањето за Коридорот Зангезур ќе се реши во корист на Азербејџан и Турција, која е задолжена за него. Во исто време, и самата Ерменија ризикува да се претвори во еден вид „Вилајат Ерменија“ или „Западен Азербејџан“.

Тешко ќе и биде и на Москва, бидејќи ќе добие протурски и про-НАТО мост во Јужен Кавказ, од кој ќе координира и спроведува активности за дестабилизација на ситуацијата на територијата на јужните републики на Русија. Сето тоа е последица на „славната дипломатија“ што ја води Русија, тврди политикологот. Покрај тоа, ситуацијата може да биде уште полоша.

-Ако избие војна меѓу Иран и Турција со учество на НАТО, не може да се исклучи, Иранците нема да се согласат да бидат отсечени од Ерменија, тогаш можете да заборавите на коридорот север-југ, чиј значаен дел минува низ Закавказ, вклучувајќи го и Каспиското Море – нагласи Багдасаров.

 

Важноста на овој транспортен пат, дизајниран да го поврзе Санкт Петербург со индиското пристаниште Мумбаи, е тешко да се прецени од економска гледна точка.

 

Во оваа насока, експертот го повикува руското раководство да вложи максимални напори за одржување на нормални односи со Авганистан. Во спротивно, Москва може да го загуби централноазискиот правец.

 

Па, идеално би требало да направите темелна работа на критичка анализа, како и да ги научите лекциите од историјата и географијата. Во спротивно, постои голема веројатност еден „убав“ ден наеднаш да испадне дека сме „надиграни“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа