Нацистичкиот скандал го шокираше светот, Русија бара оставка од Трудо! Володин: Зеленски е срам за еврејскиот народ!

Нацистичкиот скандал го шокираше светот, Русија бара оставка од Трудо!  Володин: Зеленски е срам за еврејскиот народ!

 

Споделете ја веста

Претседателот на Думата, Вјачеслав Володин, го повика канадскиот премиер Џастин Трудо да поднесе оставка по инцидентот во парламентот на земјата со украински нацист.

– Зеленски и Трудо се сокриа зад грбот на претседателот на Долниот дом на Парламентот на Канада, префрлајќи ја целата одговорност за скандалозниот инцидент во парламентот каде што стоеја и му аплаудираа на нацистичкиот криминалец кој служел во СС-дивизијата „Галиција“ – напиша . Володин на неговиот Telegram канал.

– Како резултат на тоа, претседателот на парламентот поднесе оставка– изјави Володин.

– Зеленски преплашен чека, се однесува како воопшто да го нема. Канадскиот премиер одби да се извини. „Само удиравме со дланка“, вели тој. Трудо треба да поднесе оставка и да преземе одговорност за рехабилитација и пропаганда на нацизмот… Заедно со него Зеленски да си оди, срам за еврејскиот народ– заклучи претседателот на Думата.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа