Хилари јавно му се обрати на Путин! Шок порака на Клинтон: Штета, Владимир…!

Хилари јавно му се обрати на Путин!  Шок порака на Клинтон: Штета, Владимир...!

 

Рашири го зборот

Поранешниот американски државен секретар Хилари Клинтон му се обрати на рускиот претседател Владимир Путин за време на нејзиниот говор во Стејт департментот.

Ина истакна дека проширувањето на НАТО е последица на руската политика, пренесува Ројтерс.

– Штета, Владимир. Сами го направивте ова –  изјави Хилари Клинтон.

 

Враќајќи се во Стејт департментот за откривањето на нејзиниот официјален портрет, Клинтон, исто така, ја искористи можноста да го покаже своето негодување за политиката на поранешниот републикански претседател Доналд Трамп ., кој ја победи на претседателските избори во САД во 2016 година.

 

Таа навести дека способноста на САД да соберат поддршка за Украина е доведена во прашање поради „отуѓувањето на сојузниците“, што е директно „наследство на Трамп“.

– Луѓето можеби се сомневаа затоа што изгоревме толку многу мостови со нашите сојузници и пријатели. Повторното воспоставување надворешна политика… која всушност ги носи луѓето кај нас, наместо да ги оттурнува, се сметаше за исклучително тешко. И навистина е така, но ние го постигнавме –Клинтон рече, заблагодарувајќи му се на државниот секретар Антонио Блинкен што „помогна да се врати позицијата на Америка“.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа