ЛАВРОВ НА ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ НА ОН: ЗАПАДОТ Е ИМПЕРИЈА НА ЛАГИ, КОЈА ПОДГОТВУВА НОВА ЖЕШКА ТОЧКА НА БАЛКАНОТ

Се подготвува нова фокусна точка на Балканот, не се спроведува бриселскиот договор кој ќе ја има истата судбина како договорите од Минск, вели Сергеј Лавров

„Американците и Европејците даваат ветувања на речиси секој чекор, преземаат обврски, вклучително и писмени и правно обврзувачки, а потоа едноставно не ги исполнуваат. Како што рече рускиот претседател Владимир Путин, Западот е вистинска империја на лагата“, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на овогодинешното заседание на Генералното собрание на Обединетите нации.

Лавров потсетува дека на руското раководство му биле дадени гаранции дека НАТО нема да се прошири на исток, но се покажало дека тие ветувања „се измама“ и дека Западот немал намера да ги исполни.

Рускиот министер забележува дека „пред нашите очи се раѓа нов светски поредок“, дека „контурите на иднината се создаваат во борбата меѓу светското мнозинство, кое се залага за поправедна распределба на глобалните добра и цивилизациска различност, и меѓу ретките кои користат неоколонијални методи на потчинување за да ја задржат доминацијата“.

„Само од нас зависи како ќе се развива историјата. Во заеднички интерес е да се спречи лизгање во голема војна и конечен колапс на механизмите на меѓународна соработка изградени од претходните генерации“, вели Лавров.

Тој предупредува дека „западното малцинство“ се обиде да ја „украинизира“ агендата на меѓународните дискусии, туркајќи во втор план низа нерешени регионални кризи, од кои многу се одолговлекуваат со години, па дури и со децении.

ТАЖНАТА ИСТОРИЈА НА ДОГОВОРИТЕ ОД МИНСК СЕ ПОВТОРУВА

Тој забележува дека испораката на оружје за косовските Албанци и помагањето на НАТО да формира армија грубо ја прекршува резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН.

„Постојаното влошување на ситуацијата во српскиот регион Косово и Метохија не може, а да не предизвика загриженост. На Балканот се подготвува нова фокусна точка, Бриселскиот договор, кој ќе ја има истата судбина како Минските договори, не се спроведува. Тажната историја на Минските договори се повторува во ситуацијата со Косово и Метохија и Србија“, предупредува Лавров.

Според него, „целиот свет гледа како на Балканот се повторува тажната историја на Минските договори, кои Киев отворено ги саботираше со поддршка на Западот“.

Според него, и во двата случаи „ЕУ дејствувала како гарант на договорот и очигледно е дека нивната судбина е иста“. „Каков спонзор, какви резултати“, забележува Лавров.

„Европската унија дури и сега не сака да ги принуди своите косовски штитеници да ги исполнат договорите меѓу Белград и Приштина од 2013 година за создавање на Заедницата на српските општини на Косово и Метохија, која предвидува посебни права на јазикот и традицијата. додава Лавров.

РИЗИКОТ ОД НОВ ФОКУС НА ГЕОПОЛИТИЧКИ ТЕНЗИИ

Тој, исто така, предупреди за воениот развој на НАТО во азиско-пацифичкиот регион, кој е насочен против Русија и Кина, и кој „создава ризик од нов експлозивен фокус на тензијата“.

Според неговите зборови, Вашингтон за таа цел создава воено-политички мини сојузи кои се под негова контрола, како што се АУКУС, „тројката“ САД-Јапонија-Јужна Кореја, „четворката“ Токио-Сеул-Канбера-Велингтон.

„Неприкриениот фокус на таквите напори против Русија и Кина, на уништување на инклузивната регионална архитектура што е формирана околу АСЕАН, создава ризици од појава на нова фокусна точка на геополитички тензии – покрај веќе вжештената европска. Западот го гледа проширувањето на НАТО во азиско-пацифичкиот регион како напредок, додека проширувањето на БРИКС го гледа како опасност за неговата доминација“, изјави Лавров.

САД ПРОДОЛЖУВААТ ДА ПОТТИКНУВААТ КОНФЛИКТИ

Како што истакнува, „светското малцинство со сите сили се обидува да го забави природниот тек на нештата“, но логиката на историскиот процес е неумолива.

„Основната тенденција е стремежот на земјите од светското мнозинство да го зајакнат својот суверенитет и да ги бранат своите национални интереси, традиции, култура и начин на живот. Тие повеќе не сакаат да живеат под туѓ диктат, сакаат да бидат пријатели и да тргуваат меѓу себе, но и со целиот свет – само под еднакви услови и за заедничка корист“.

Првпат од формирањето на ОН во 1945 година, имаше шанса за вистинска демократизација на светската политика, нема да има втор пат, истакнува шефот на руската дипломатија.

„Ова носи оптимизам за сите оние кои веруваат во доминација на меѓународното право и кои сакаат заживување на ОН како главно тело за координација на светската политика“, забележува Лавров.

За Русија, вели тој, очигледно е дека нема друг начин.

„Сепак, САД и западните земји подредени на нив продолжуваат да поттикнуваат конфликти, кои вештачки го делат човештвото на непријателски блокови и го попречуваат постигнувањето на заедничките цели. САД и нивните сојузници прават се за да го спречат создавањето на вистински мултиполарен, праведен светски поредок, тие се обидуваат да го принудат светот да игра според нивните себични правила“, објаснува Лавров.

ЗАПАДОТ ПРИДОНЕСУВА ЗА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА СИТУАЦИЈАТА ВО ЈУЖЕН КАВКАЗ

Рускиот министер посочува дека Европската унија „ги наметнува своите посреднички услуги на Баку и Ереван“, заедно со Соединетите Американски Држави, со што придонесува за дестабилизација на ситуацијата во Јужен Кавказ.

Лавров додава дека руските мировници на секој начин ќе придонесат за нормализирање на животот во зоната на конфликтот Нагорно-Карабах.

ЗАПАДОТ Е ОБЗЕМЕН ОД ЖЕЛБАТА ДА И НАНЕСЕ СТРАТЕШКИ ПОРАЗ НА РУСИЈА

Министерот вели дека западните политичари се „опседнати со сопствената неказнивост и желбата да и нанесат стратешки пораз на Русија“.

„Серијата неодамнешни воени вежби на САД и нивните европски сојузници во НАТО е без преседан од крајот на Студената војна, а една од целите е да се практикува сценариото за употреба на нуклеарно оружје на територијата на Русија“, рече Лавров.

Тој забележува дека Русија е загрижена поради тоа што САД предизвикуваат „воена хистерија на Корејскиот полуостров“.

„Ескалацијата на воената хистерија од Вашингтон и неговите азиски сојузници на Корејскиот полуостров, каде што се акумулира стратегискиот потенцијал на САД, е алармантна“, вели Лавров.

ПОТСЕТУВАЊЕ НА КРВАВИОТ ПУЧ ВО УКРАИНА

Колективниот Запад е загрижен за последните настани во Нигер и Габон, иако своевремено го поддржа крвавиот пуч во Украина, потсетува Лавров.

„Следејќи го загрижениот однос на Западот кон последните настани во Африка, особено во Нигер и Габон, не можеме а да не се потсетиме како Вашингтон и Брисел реагираа на крвавиот државен удар во Украина во февруари 2014 година, еден ден по договорот за нормализацијата со гаранции беше постигната ЕУ, која беше погазена од опозицијата. САД и нивните сојузници го поддржаа тој државен удар и го поздравија како демократски настан“, рече рускиот министер.

 

Во продолжение целосниот говор на Сергеј Лавров:

 

Почитуван господине претседателе,

Почитуван господине генерален секретар,

Дами и господа,

Во говорите на многумина кои зборуваа пред мене, веќе беше кажано дека нашата заедничка планета поминува низ неповратни промени. Пред нашите очи се раѓа нов светски поредок. Контурите на идниот светски поредок се создаваат во борбата – меѓу светското мнозинство, кое се залага за поправедна распределба на глобалните добра и цивилизациската различност, и меѓу оние малкумина кои користат неоколонијални методи на потчинување за да ја зачуваат својата слабеење доминација.

Еден вид „визит карта“ на колективниот Запад одамна стана отфрлање на принципот на еднаквост и целосна неспособност за преговарање. Навикнати да гледаат со презир кон остатокот од светот, Американците и Европејците речиси на секој чекор даваат ветувања, преземаат обврски, вклучително и пишани и законски обврзувачки, а потоа едноставно не ги исполнуваат. Како што рече рускиот претседател Владимир Путин, Западот е вистинска „империја на лагата“.

Русија, како и многу други земји, го знае ова од прва рака. Во 1945 година, кога Вашингтон, Лондон и ние заедно го победувавме непријателот на фронтовите на Втората светска војна, нашите сојузници од антихитлеровската коалиција веќе подготвуваа планови за воената операција „Незамисливо“ против Советскиот Сојуз. По четири години, во 1949 година, Американците ја развија операцијата Dropshot за да извршат масовни нуклеарни напади врз СССР.

Тие луди планови останаа само на хартија. СССР создаде свое оружје за одмазда, иако беше потребна кубанската ракетна криза од 1962 година, кога се навлезе на работ на нуклеарна војна, за да престане да биде идејата за покренување таква војна и илузијата за победа во неа. основа на американското воено планирање.

Кога заврши Студената војна, Советскиот Сојуз одигра одлучувачка улога во обединувањето на Германија и усогласувањето на параметрите на новата безбедносна архитектура во Европа. Во исто време, беа дадени конкретни политички ветувања на советското, а потоа и на руското раководство во врска со непроширувањето на воениот блок на НАТО на Исток. Снимки од тие преговори постојат и во нашите и во западните архиви. Сепак, се покажа дека овие ветувања на западните лидери се празни, дека тие немале ни намера да ги исполнат. Во исто време, западните лидери никогаш не беа загрижени дека, со приближувањето на НАТО до границите на Русија, тие грубо ги кршат официјалните обврски што ги презедоа на највисоко ниво преку ОБСЕ, дека нема да ја зајакнат својата безбедност на сметка на безбедноста. на другите и дека нема да дозволат воено-политичка доминација на која било земја, група на земји или организации во Европа.

Во 2021 година, нашите предлози за склучување договори за меѓусебни безбедносни гаранции во Европа без промена на вонблокскиот статус на Украина беа арогантно отфрлени. Западот продолжи систематски да ја спроведува милитаризацијата на русофобниот киевски режим, кој беше донесен на власт по крвавиот државен удар и кој беше искористен за подготовка на хибридна војна против нашата земја.

Серијата неодамнешни заеднички вежби меѓу САД и нивните европски сојузници во НАТО, кои вклучуваа вежбање на сценариото за употреба на нуклеарно оружје против Русија, не се забележани од крајот на Студената војна. Декларираната задача да и се нанесе „стратешки пораз“ на Русија конечно ги замати главите на неодговорните политичари опседнати со чувството на сопствена неказнивост и кои го изгубиле основното чувство за самоодржување.

Земјите од НАТО, на чело со Вашингтон, не само што го акумулираат и модернизираат својот офанзивен потенцијал, туку и се обидуваат да го пренесат вооружениот конфликт во вселената и информацискиот простор. Нова опасна манифестација на експанзионизмот на НАТО станаа обидите да се прошири зоната на одговорност на блокот на целата источна хемисфера под итриот слоган „неделивост на безбедноста на евроатлантскиот и индо-пацифичкиот регион“. За таа цел, Вашингтон создава воено-политички мини сојузи, кои се под негова контрола, како што се АУКУС, „тројката“ САД-Јапонија-Јужна Кореја, „четворката“ Токио-Сеул-Канбера-Велингтон, во кои се вклучени нивните учесници во практична соработка со НАТО што ја носи својата инфраструктура во регионот на Пацификот. Неприкриената ориентација на таквите напори против Русија и Кина, кон колапс на инклузивната регионална архитектура која беше формирана околу АСЕАН,

Се создава силен впечаток дека САД и „западниот колектив“, кој е целосно подреден на нив, решиле да ја применат доктрината Монро на глобално ниво. Плановите се колку илузорни, толку и опасни, но тоа не ги спречува идеолозите на новото издание на „Пакс Американа“.

Светското малцинство со сите сили се обидува да го забави природниот тек на нештата. Во декларацијата на НАТО од Вилнус, „сè посилното партнерство меѓу Русија и Кина“ се карактеризира како „закана за НАТО“. За време на неодамнешното обраќање до неговите амбасадори во странство, претседателот на Франција, Емануел Макрон, ја изрази својата искрена загриженост за проширувањето на БРИКС, оценувајќи ја ситуацијата како доказ дека „на меѓународната сцена ситуацијата станува комплицирана, што го загрозува ризикот од слабеење на Западот и конкретно на Европа“. Се преиспитуваат светскиот поредок, неговите принципи, различните форми на неговата организација во која Западот окупираше и зазема доминантна позиција.

Еве го откритието: ако некој некаде сакаше да се дружи без нас или без наша дозвола, тоа се сметаше за закана за нашата доминација. Проширувањето на НАТО во азиско-пацифичкиот регион е добро, а проширувањето на БРИКС е опасно.

Сепак, логиката на историскиот процес е неумолива. Основната тенденција е желбата на земјите со светско мнозинство да го зајакнат својот суверенитет и да ги бранат своите национални интереси, традиции, култура и начин на живот. Тие веќе не сакаат да живеат под туѓ диктат, сакаат да се дружат и да тргуваат меѓу себе, но и со целиот свет – само под еднакви услови и за заедничка корист. Организациите како што се BRICS и SCO се во подем и им обезбедуваат на земјите од глобалниот југ можности за заеднички развој и одбрана на нивното заслужено место во мултиполарната архитектура која објективно се формира.

Можеби за прв пат од 1945 година, кога беа основани Обединетите нации, имаше шанса за вистинска демократизација на светската политика. Ова инспирира оптимизам кај сите оние кои веруваат во владеењето на меѓународното право и кои сакаат ОН да заживее како централно, координативно тело на светската политика, каде што заедничките решенија за проблемите се договараат врз основа на правична рамнотежа на интереси.

За Русија е очигледно дека нема друг начин. Меѓутоа, САД и „западниот колектив“, кој им е потчинет, продолжуваат да предизвикуваат конфликти кои вештачки го делат човештвото на непријателски блокови и го попречуваат постигнувањето на заедничките цели. Тие прават сè за да спречат формирање на вистински мултиполарен, праведен светски поредок. Сакаат да го натераат светот да си игра по нивните, себични „правила“.

Ги повикувам западните политичари и дипломати уште еднаш внимателно да ја прочитаат Повелбата на ОН. Камен-темелник на светскиот поредок, формиран по Втората светска војна, е демократскиот принцип на суверена еднаквост на државите – големи и мали, без разлика на формата на владеење, внатрешно-политичко или општествено-економско организирање.

Сепак, Западот сепак мисли дека е над остатокот од човештвото – во духот на изјавата на шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борели, кој рече дека „Европа е расцутена градина, а се околу неа е џунгла“. Не го вознемирува неконтролираната исламофобија и другите форми на нетрпеливост кон традиционалните вредности на сите светски религии во таа градина. Случаите на палење на Куранот, сквернавење на Тора, прогон на православните свештеници и други злоупотреби на чувствата на верниците продолжуваат да се случуваат во Европа.

Примената на еднострани присилни мерки од страна на Западот е грубо кршење на принципот на суверена еднаквост на државите. Во земјите кои станаа жртви на незаконски санкции (а ги има сè повеќе), тие многу добро знаат дека ограничувањата првенствено ги засегаат најранливите слоеви на населението. Тие предизвикуваат кризи на пазарите за храна и енергија.

Продолжуваме да инсистираме на итно и целосно прекинување на американската трговско-економска и финансиска блокада на Хавана, без преседан по нејзината нечовечност, и укинување на апсурдната одлука Куба да се прогласи за држава спонзор на тероризмот. Вашингтон мора да се откаже од политиката на економски притисок врз Венецуела без никакви претходни услови. Бараме укинување на едностраните санкции на САД и Европската унија против Сирија, кои директно го поткопуваат правото на развој.

Мора да се прекинат сите рестриктивни мерки воведени без согласност на Советот за безбедност на ОН, како и практиката на манипулирање со политиката на санкции на Советот што ја усвои Западот со цел да се изврши притисок врз неподобните.

Наметливите обиди за „украинизација“ на агендата на меѓународните дискусии, туркајќи во втор план цела низа нерешени регионални кризи, меѓу кои има и такви кои траат неколку години, па дури и децении, претставуваат отворена демонстрација на егоизам од страна на западното малцинство.

Целосната нормализација на ситуацијата на Блискиот Исток не може да се постигне без да се реши главното прашање – регулирање на долгорочниот палестинско-израелски конфликт врз основа на резолуцијата на ОН и Арапската мировна иницијатива.

Повеќе од 70 години Палестинците ја чекаа државата која свечено им беше ветена, но Американците, поларизирани од процесот на медијација, прават се за да го спречат тоа. Повикуваме на заеднички напори на сите одговорни земји за да се создадат услови за обновување на директните палестинско-израелски преговори. Задоволство е што Арапската лига ја оживува и активира својата улога за регионалните прашања. Го поздравуваме враќањето на Сирија во арапското семејство, како и почетокот на процесот на нормализација меѓу Дамаск и Анкара, што бараме да го поддржиме заедно со нашите ирански колеги.

Овие позитивни чекори ги зајакнуваат напорите на „форматот Астан“ за нормализирање на ситуацијата во Сирија врз основа на обновување на суверенитетот на Сириската Арапска Република.

Се надеваме дека Либијците, со помош на ОН, ќе успеат да подготват квалитетни општи избори во нивната напатена земја, која повеќе од десет години не можеше да се опорави од последиците од агресијата на НАТО што ја уништи либиската држава и ја отвори вратата за ширење на тероризмот во Сахел и бранот на милиони илегални мигранти во Европа и во другите делови на светот. Аналитичарите наведуваат: штом Моамер ел Гадафи се откажа од воената нуклеарна програма – тој беше уништен.

На овој начин, Западот на најстрашен начин му се закани на целиот режим на неширење на нуклеарното оружје.

Загрижувачки е тоа што Вашингтон и неговите азиски сојузници подгреваат воена хистерија на Корејскиот полуостров, каде што е натрупан американски стратешки потенцијал.

Руско-кинеските иницијативи кои се сметаат за приоритетни хуманитарни и политички задачи се отфрлени.

Трагичниот развој на ситуацијата во Судан не е ништо повеќе од уште една последица на неуспешните експерименти на Западот за извоз на либерално-демократски догми во таа земја.

Ги поддржуваме конструктивните иницијативи насочени кон што побрзо решавање на внатресуданскиот конфликт, првенствено со поддршка на директен дијалог меѓу спротивставените страни.

По нервозната реакција на Западот на последните настани во Африка, особено во Нигер и Габон, не можеме а да не се потсетиме како Вашингтон и Брисел реагираа на крвавиот државен удар во Украина во 2014 година – еден ден откако беше постигнат договор со ЕУ гарантира дека опозицијата едноставно згази.

САД и нивните сојузници го поддржаа пучот, поздравувајќи го како демократски настан.

А загрижувачка е и состојбата која продолжува да се влошува во српската покраина Косово и Метохија. Снабдувањето со оружје на косовските Албанци и помошта што НАТО им ја дава при формирањето на армијата претставуваат грубо кршење на основната резолуција 1244 на Советот за безбедност на ОН. Целиот свет гледа како трагичната историја на Минските договори за Украина се повторува на Балканот, што предвидуваше посебен статус на републиките во Донбас и кои Киев ги отвори саботирани со поддршка на Западот.

Ниту сега, ЕУ не сака да ги принуди своите косовски одделенија да ги спроведат договорите меѓу Белград и Приштина од 2013 година за формирање на Заедница на српски општини со посебни права на нивниот јазик и традиции. И во двата случаи ЕУ беше гарант на договорот и судбината судбина им е иста. Каков „спонзор“ таков резултат.

Сега Брисел им ги наметнува „своите услуги за посредување“ на Азербејџан и Ерменија, со што заедно со Вашингтон доведува до дестабилизација на Јужен Кавказ.

Кога станува збор за одлуките на меѓународната заедница кои остануваат на хартија, повикуваме на прекин на процесот на деколонизација во согласност со резолуциите на Генералното собрание и ставање крај на колонијалните и неоколонијалните практики.

Живописна илустрација на тие „правила“ според кои Западот сака да го присили целиот свет да живее е судбината на обврските што ги презедоа во 2009 година. Да се ​​стават на располагање 100 милијарди долари на земјите во развој секоја година за финансирање програми во областа на адаптација на климатските промени.

Споредете ја судбината на неисполнетите ветувања со сумите потрошени од САД, НАТО и ЕУ за поддршка на расистичкиот режим во Киев – се проценува на 170 милијарди долари од февруари 2022 година. И ќе го разберете односот на „просветлените западни демократии“. на нивните прокламирани „вредности“.

Генерално, дојде време за итна реформа на постоечката архитектура на глобално владеење. Одамна не успеа да ги исполни барањата на ерата. САД и нивните сојузници мора да престанат вештачки да ги контролираат прераспределените квоти за гласање во ММФ и Светската банка, препознавајќи ја вистинската економска и финансиска важност на земјите од глобалниот југ.

Треба веднаш да се деблокира и работата на Телото за решавање спорови на СТО. Проширувањето на Советот за безбедност станува сè попотребно, исклучиво преку елиминирање на недоволната застапеност на земјите од светското мнозинство во неговиот состав – Азија, Африка и Латинска Америка.

Важно е новите членки на Советот за безбедност, и постојаните и непостојаните, да имаат авторитет во нивните региони и глобални организации како што се Движењето на неврзаните, „Групата на 77“, Организацијата за исламска соработка.

Време е да се разгледаат поправедните методи за формирање на Секретаријатот на ОН. Критериумите кои постојат долги години не ја одразуваат вистинската важност на државите во светските работи и вештачки обезбедуваат доминација на граѓаните од земјите на НАТО и ЕУ која ги надминува сите граници. Овие диспропорции дополнително се продлабочуваат со системот на постојани договори кои ги обврзуваат нивните потписници со ставовите на земјите кои се домаќини на седиштата на меѓународните организации, од кои огромно мнозинство се наоѓаат во престолнини кои ја водат западната политика.

Организациите од нов тип, во кои нема лидери и следбеници, наставници и студенти, каде што сите прашања се решаваат врз основа на консензус што ја одразува рамнотежата на интересите, се повикани да ја поддржат реформата на ОН. Тоа се, пред сè, БРИКС, кој значително го зголеми својот авторитет по самитот во Јоханесбург и кој доби вистинско глобално влијание.

На регионално ниво, има заживување на организации како што се Африканската унија, Заедницата на земјите од Латинска Америка и Карибите, Арапската лига, Советот за соработка на арапските држави од Персискиот залив и други структури. Во Евроазија, хармонизацијата на интегративните процеси во рамките на SCO, ASEAN, CSTO, Евроазиската економска заедница, ЗНД и кинескиот проект „Појас и пат“ зема замав. Се случува природното формирање на Големото евроазиско партнерство, отворено за учество на сите организации и земји од нашиот континент, без исклучок.

На позитивните тенденции им противречат сè поагресивните обиди на Западот да ја зачува својата доминација во светската политика, економија и финансии. Во заеднички интерес е да се избегне поделба на светот на изолирани трговски блокови и макрорегиони. Но, ако САД и нивните сојузници не сакаат да се согласат дека процесите на глобализација ќе бидат фер и еднакви, тогаш другите ќе мора да донесат заклучоци и да размислуваат за чекори кои ќе помогнат перспективите за нивниот социо-економски и технолошки развој да не да бидат зависни од неоколонијалните пориви.поранешни метрополи.

Главниот проблем е токму на Запад, бидејќи земјите во развој се подготвени да преговараат, меѓу другото, и за платформата на Г20, како што покажа неодамнешниот самит на организацијата во Индија. Главниот заклучок по него е дека Г-20 треба да се ослободи од политизација, да ѝ се даде можност да работи на она за што е формирана: да развие општо прифатливи мерки за управување со глобалната економија и финансии. Можности за дијалог и договори постојат. Важно е да не се пропушти шансата.

Сите овие тенденции во својата работа треба целосно да ги земе предвид Секретаријатот на ОН, чија мисија е да бара согласност од сите земји-членки под покривот на ОН, а не од надвор.

ОН се основани по Втората светска војна и секој обид за ревидирање на тие резултати ја поткопува основата на организацијата. Како претставник на земја која даде одлучувачки придонес за поразот на фашизмот и јапонскиот милитаризам, би сакал да го свртам вниманието на една неприфатлива појава, како што е рехабилитацијата на нацистите и соработниците во голем број европски земји, пред се во Украина и балтичките држави. Посебно е вознемирувачко што минатата година Германија, Италија и Јапонија за првпат гласаа против резолуцијата на Генералното собрание на ОН за недозволивоста на глорификацијата на нацизмот. Овој трагичен факт го доведува во прашање колку тие земји се искрени каењето за масовните злосторства против човештвото што ги извршија за време на Втората светска војна и е во спротивност со условите под кои тие беа примени во ОН како полноправни членки.

Денес, човештвото е повторно, како и многу пати во минатото, на крстопат. Како ќе се развива историјата зависи само од нас. Во заеднички интерес е да се спречи лизгање во голема војна и конечен колапс на механизмите на меѓународна соработка изградени од претходните генерации. Генералниот секретар ја презентираше иницијативата за одржување на „Идниот самит“ следната година. Успехот на овој потфат може да се обезбеди само со правична рамнотежа на интересите на сите земји-членки, истовремено почитувајќи ја меѓувладината природа на нашата организација. „Групата на пријатели за заштита на Повелбата на ОН“ на состанокот на 21 септември се согласи активно да придонесе за таквиот исход.

Како што рече Антонио Гутереш на прес-конференцијата пред денешната седница: „Ако сакаме мир и просперитет, засновани на еднаквост и солидарност, лидерите имаат посебна одговорност да постигнат компромис кога ја дизајнираат нашата заедничка иднина за општото добро“. Тоа е добар одговор на оние кои го делат светот на „демократии“ и „автократии“ и на сите им ги диктираат само своите неоколонијални „правила“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа