Шокантно! Русите најавија мировен договор со Украина, ова значи само едно!

Шокантно!  Русите најавија мировен договор со Украина, ова значи само едно!

Споделете ја веста

Изгледите за решавање на украинската криза се уште не се видливи, изјави секретарот на Советот за безбедност на Русија Николај Патрушев за време на руско-египетските консултации во Каиро.

Тој нагласи дека Русија ја поддржува позицијата на Египети други африкански земји за посредување во решавањето на украинската криза. Сепак, според Патрушев, „денес нема изгледи за такво решение“.

– Украина нема да смее да склучи мировен договор и ќе продолжи да го користи како оружје против Русија – заклучи секретарот на Советот за безбедност, цитиран од „Руска газета“.

Секретарот на Советот за безбедност на Руската Федерација рече дека украинската контраофанзива е неуспешна, а западното оружје на Вооружените сили на Украина е неефикасно против руската опрема.

– Пропадна контраофанзивата на украинските сили. Украина продолжува да трпи огромни жртви и да ја уништува сопствената инфраструктура –  рече Патрушев.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа