(ФОТО) Најтрогателната сцена од Звечани: Сопругата на Стефан, кој херојски се спротивстави на специјалците на Курти, запали свеќа

(ФОТО) Најтрогателната сцена од Звечани: Сопругата на Стефан, кој херојски се спротивстави на специјалците на Курти, запали свеќа

Рашири го зборот

Сопругата на Стефан Н, младиот човек од Косово и Метохија кој беше убиен од специјалците на Аљбин Куртин, запали свеќа за неговата почината сопруга во центарот на Звечани.

Како што веќе напиша Информер, во Звечан се собрале голем број мештани да се простат од загинатите сонародници, а една од нив е и сопругата на Стефан Н.

Видно расплакана и потресена е кај споменикот на кралот Милутин.

Фото:Информатор

 

Да потсетиме, таа во текот на денот се огласи и на социјалните мрежи, а пораката што ја остави е крајно емотивна и тешко некој да ја прочита без да добие грутка во грлото.

–  Сè уште чекам некој да ме разбуди од овој кошмар… Ќе го чекам утрото. Нема да бидам патетичен, знам дека тоа не ти се допаѓа. До последен момент се надевав дека ќе излезеш од таа маѓепсана шума како победник. Затоа што тоа си ти, наш суперхерој засекогаш, со насмевка која на сите им го разубави денот. Ти беше најхрабриот човек што го знам, со најголемото срце кое никогаш не остави никого, дури ни во борбата за сопствениот живот, и што те доведе до самиот крај на нашето земно патување… Секогаш ќе бидеш најдобриот татко во светот. светот, и ќе живееш низ нив во секоја секунда, секоја минута и час. Бог да ти го подари царството небесно. Нека те чуваат ангелите, а ти ги заштити нашите три чуда и мене одозгора, и дај ни само мал дел од силата што ја поседуваше… Те сакаме и ќе живееш додека и нашето срце чука – таа напиша.

 

Србите од Косово и Метохија запалија свеќи за своите загинати сограѓани
00:00 часот
/
00:28
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа