(ФОТО, ВИДЕО) Река од народ во Звечан: Србите се збогуваат со паднатите сонародници!

(ФОТО, ВИДЕО) Река од народ во Звечан: Србите се збогуваат со паднатите сонародници!

Рашири го зборот

Голем број жители на Звечани, како и Срби од другите општини на северот на Косово и Метохија, од 16 часот и 30 минути се собраа кај споменикот на кралот Милутин во оваа општина за да се простат од своите трагични сонародници кои паднаа по настаните. во село Бањска со палење свеќи и полагање цвеќе.

Меѓу жртвите е и нивниот сонародник Стефан Н.(31) од Звечан, како и Игор М. и Бојан М. од Лепосав.

Фото:Информатор

 

Подоцна попладне, во преостанатите три општини на северот на Косово и Метохија, Србите ќе запалат свеќи за своите загинати сонародници, соседи,пријатели…

Меѓу присутните е и сопругата на Стефан Н. 

Фото:Информатор

 

 

Фото:Информатор

 

 

Како што веќе напиша Информер,се огласи на социјалните мрежи со потресна порака

– Сè уште чекам некој да ме разбуди од овој кошмар… Ќе го чекам утрото. Нема да бидам патетичен, знам дека тоа не ти се допаѓа. До последен момент се надевав дека ќе излезеш од таа маѓепсана шума како победник. Затоа што тоа си ти, наш суперхерој засекогаш, со насмевка која на сите им го разубави денот. Ти беше најхрабриот човек што го знам, со најголемото срце кое никогаш не остави никого, дури ни во борбата за сопствениот живот, и што те доведе до самиот крај на нашето земно патување… Секогаш ќе бидеш најдобриот татко во светот. светот, и ќе живееш низ нив во секоја секунда, секоја минута и час. Бог да ти го подари царството небесно. Нека те чуваат ангелите, а ти ги заштити нашите три чуда и мене одозгора, и дај ни само мал дел од силата што ја поседуваше… Те сакаме и ќе живееш додека и нашето срце чука– таа напиша.

Да потсетиме, денеска во српските заедници на Косово и Метохија беше прогласена тридневна жалост.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа