(ВИДЕО) Шојгу итно му се јави на Путин, ова досега не е видено! Мрежите горат поради страшна снимка од Украина, Русите го направија невозможното!

(ВИДЕО) Шојгу итно му се јави на Путин, ова досега не е видено!  Мрежите горат поради страшна снимка од Украина, Русите го направија невозможното!

Рашири го зборот

Владимир Путин бил детално информиран за херојската битка на руската армија во реонот на селото Урожајно, изјави прес-секретарот на шефот на руската држава Дмитриј Песков.

– Министерот за одбрана Сергеј Шојгу вчера доволно детално го информираше претседателот за херојската битка во селото Урожаино, што нашите момчиња ја водеа заедно со нивниот командант, командант на вод Иван Калашников. Битката беше херојска, а Шојгу му ги кажа на Путин сите детали, што се случи таму – изјави портпаролот на Кремљ.

Тој потсети дека Иван Калашников е номиниран за титулата херој на Русија.

Како што соопшти Министерството за одбрана, петмина руски војници од 37-та одделна гардиска моторизирана бригада одбиле напад на дванаесет војници на вооружените сили на Украина и ги принудиле да побегнат во близина на селото Урожајно во правец на Јужнодонецк.

Калашников ја презеде главната топлина на битката. Наоѓајќи се на повидок на непријателот, тој водеше константен нишан оган, а уште двајца борци дејствуваа од крилото од копачките. Во битката биле ранети двајца руски војници.

На 4 јуни, вооружените сили на Украина започнаа контраофанзива во правец на Запорожје, Јужно-Донецк и Бахмут, фрлајќи во борбени бригади вооружени со западна опрема. Владимир Путин рече дека обидите на непријателските трупи да напредуваат не успеале, украинската армија била запрена и вратена на првобитните позиции.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа