(ВИДЕО) Откинува раце и нозе, уништува оклопни возила! На Украинците им пишува црно, незамислив хорор доаѓа на фронт!

(ВИДЕО) Откинува раце и нозе, уништува оклопни возила!  На Украинците им пишува црно, незамислив хорор доаѓа на фронт!

 

Споделете ја веста

Во Русија започна тестирањето на хиперсонични снајперски куршуми кои ќе можат да развијат брзина поголема од 1.500 метри во секунда, изјави Владислав Лобаев, генерален директор на компанијата „Лобаев Армс“.

„Лобаев армс“ продолжи со развојот и почна да тестира условно хиперсонични куршуми. Во компанијата се спроведуваат тестови за брзина и точност“, рече тој.

 

– Можеме да го произведеме како хиперсонична варијанта или да постигнеме хиперзвуч. Ќе донесеме одлука врз основа на резултатите од тестот, кога ќе се одреди масата на серискиот производ. Хиперзвукот започнува со брзина од над 1.500 метри во секунда, а за брз снајперски куршум се смета оној кој лета со брзина од 900 метри во секунда – – истакна Лобаев.

Според него, компанијата претходно го стопирала проектот за хиперсонични куршуми бидејќи имало потреба од зголемување на сериското производство на постоечки типови оружје, но сега проектот продолжил од Вооружените сили на Украинапочна активно да користи нови куршуми на бојното поле калибар 10×100 милиметри.

– Непријателот тој калибар муниција го користи на растојание надвор од зоната зафатена со пушките од калибарот „Чејтак“ („Чејтац“ 10,3х77 милиметри), односно на растојание од 2,4-2,6 километри. Тие куршуми се опасни затоа што продираат во секое средство за индивидуална заштита на оклопните возила на растојание од 1,7 до 1,8 километри – – заклучи Лобаев.

Компанијата „Лобаев Армс“ е специјализирана за производство на цивилно и службено снајперско оружје, се наоѓа во градот Таруса, во регионот Калуга и стана првата приватна одбранбена компанија во историјата на Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа