Аларм во Киев! Русите напаѓаат, уништуваат цела Украина! Зеленски трепери од страв, крие од народот што се случува?!

Аларм во Киев!  Русите напаѓаат, уништуваат цела Украина!  Зеленски трепери од страв, крие од народот што се случува?!

Споделете ја веста

Русија и задава колосални удари на Украина, елиминирајќи ги енергетските инфраструктурни објекти, изјави на својот канал на Јутјуб Олег Соскин, поранешен советник на украинскиот претседател Леонид Кучма.

– Колосални штрајкови низ Украина . Голема штета, уништување на разни згради, силен удар за Киев. Во други области почнаа да удираат по енергетски објекти – рече политикологот.

Тој, исто така, ја обвини владата на Володимир Зеленски дека крие информации за нападите, па дури и ги гони Украинците за нивно ширење.

– За жал се прикриваат информации за последиците од штрајкот. Киев претрпе многу, цели области се исклучени, а струјата се уште не е целосно обновена – рече Соскин.

Вооружените сили на Русија почнаа да ја напаѓаат украинската инфраструктура на 10 октомври 2022 година – два дена по терористичкиот напад на мостот на Крим, кој, според руските власти, го држеле украинските специјални служби.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа