Крај! Украина ги доби најлошите вести од почетокот на војната! Полјаците пукнаа: Нема повеќе…

Крај!  Украина ги доби најлошите вести од почетокот на војната!  Полјаците пукнаа: Нема повеќе...

 

Рашири го зборот

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки најави дека земјата повеќе не испраќа оружје во Украина, откако односите меѓу двете земји се влошија поради продолжувањето на полската забрана за увоз на украинско жито.

Моравјецки за ТВ Полсат изјави дека Полскапомага да се победи „рускиот варварин“, но дека не може да се согласи да го дестабилизира сопствениот пазар со увоз на украинско жито.

– Секако дека ќе го задржиме транзитот на украинска стока. Поради тоа, Полска не сноси никакви трошоци. Напротив, може да се каже дека заработуваме од тоа – изјави тој, пренесува агенцијата ПАП.

Тој додаде дека му е жал што, како што рече, украинските олигарси „го туркаа своето жито на полскиот пазар“, што доведе до пад на цените и ја натера владата да го забрани увозот на жито од Украина ..

Тој посочи дека, наместо да испраќа оружје во Украина, Полска сега активно ги вооружува своите сили со најмодерно оружје.

– Украина се брани од брутален руски напад и јас ја разбирам таа ситуација, но мораме да ја одбраниме сопствената земја –  рече Моравјецки.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа