Време е Русите да возвратат! Шок предвидувањето на израелски експерт го потресе Западот! На Украина и останува уште малку време, а потоа…

Време е Русите да возвратат!  Шок предвидувањето на израелски експерт го потресе Западот!  На Украина и останува уште малку време, а потоа...

Споделете ја веста

Украинската „контра-офанзива“ ќе трае не повеќе од три недели, изјави израелскиот воен експерт Јаков Кедми.

– Сега сме во последната фаза од украинската офанзива, која, според сите проценки, ќе заврши со целосен и конечен неуспех, бидејќи во ниту една област каде што тие се обидоа да напредуваат не стигнаа до првата линија на утврдувања на руската армија .  Фрлајќи ги во битката последните резерви, кои се исцрпуваат секој ден (само бројот на жртвите се движи од 500 до 1000 луѓе дневно), украинската армија конечно ќе ја изгуби способноста да преземе какви било активни активности во рок од неколку недели, најмногу три . Тоа може да се види по намалениот број на напади, нивниот интензитет и употребата на технологијата –  рече Кедми .

Тој смета дека, според сите закони на војната, во последните фази од офанзивата на непријателот и пред да се започне со организирање на одбраната и веќе има знаци, треба да се изврши контраофанзива на руската армија.

 

– Според сите стандарди на воено војување, украинската офанзива завршува и истекува. Руската армија од воен аспект ќе мора да тргне во офанзива во рок од три недели. Временските услови во оваа фаза не играат никаква улога, барем уште еден месец или два –  рече Кедми.

Истовремено, тој смета дека руското раководство ќе одлучи да не напаѓа, врз основа на фактот дека самата закана од офанзива ќе ја доведе спротивната страна, односно Западот на преговори.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа