Следните часови се клучни! Србите во Косово се загрижени за ноќта која им претстои, со нетрпение го чекаат обраќањето и охрабрувачките зборови на Вучиќ!

Следните часови се клучни!  Србите во Косово се загрижени за ноќта која им претстои, со нетрпение го чекаат обраќањето и охрабрувачките зборови на Вучиќ!

Т.н косовската полиција утринава соопшти дека синоќа околу 2 часот и 30 минути дошло до пукање кај селото Бањска во кое се ранети двајца припадници на косовската полиција, од кои едниот им подлегнал на повредите.

 

Новинарката ТВ Мост Звечан Лазар Стевиќ се приклучи на нашиот колегиум и зборуваше за состојбата на северот на Косово и за манастирот Бањска.

-Големиот проблем е што влезот во Бањскиот манастир е блокиран и не можеме да стигнеме до самото село. Сè уште не знаеме кои се тие луѓе, тие се уште неидентификувани луѓе кои го убиле полицаецот и направиле проблем на тоа место. Меѓународната заедница повика на смирување на ситуацијата, но и го осудуваат убиството на полицаецот – рече Стевиќ и додаде:

 

–  Ова беше неподносливо, и за нас и за нив. Курти го репресира српскиот народ, а Албанците се плашеа и се плашат да дојдат на север. Се обидуваат да извршат притисок врз меѓународната заедница и не им успева. Многу направија Србите овде да бидат виновни – подвлекува Стевиќ. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа