Русија се подготвува да користи ласерско оружје – еве што се случува

 

Експертите се убедени дека Русија навистина има оружје засновано на нови физички принципи.

Претходно за такво оружје зборуваше и рускиот претседател Владимир Путин, без да навлегува во детали, говорејќи на седницата на Источниот економски форум.

 

Воениот аналитичар, директор на Музејот за воздушна одбрана, пензионираниот полковник Јуриј Кнутов ни кажа за какво оружје се работи.

 

„Една од областите е инфразвучното оружје. Станува збор за уреди за емитување инфразвук, кој влијае на човечките слушни органи, предизвикувајќи болна состојба. Да речеме, владее состојба на паника, луѓето бегаат да не слушнат, а денес, патем, слични средства користат и полициските агенции.

 

Беше развиен во САД и се користеше во Израел за растерување на демонстрантите. Сакашвили еднаш користеше такви станици против демонстрантите во Грузија. Со еден збор, ова е доста ефикасен лек, и што е најважно, не е смртоносен и не доведува до сериозни здравствени последици“, вели Кнутов во интервју за „Московски комсомолец“.

Покрај тоа, тој укажа на електромагнетното оружје, а како пример ги наведе топовите против дронови.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа