НА НИШАН СРПСКИ СВЕШТЕНИК ВО КОСОВО? Вооружено лице до заби во Бањскиот манастир, вознемирувачки сцени околу светилиштето! (ФОТО)

СВЕШТЕНИК ВО МЕТА?  Вооружено лице до заби во Бањскиот манастир, вознемирувачки сцени околу светилиштето!  (ФОТО)

 

Продолжува неколкучасовната драма и тензија во манастирот Бањска , чиј двор утринава го нападнаа вооружени и маскирани лица.

Свештенството, но и сите Срби од северот на Космет се вознемирени, стравувајќи дека привремените власти на Косово и Метохија ќе го искористат денешниот инцидент за да продолжат со теророт и заплашувањето на народот на северот. На вознемирувачката фотографија се гледа како вооружено лице стои покрај свештеник и се чини дека му се заканува.

Рашко-призренската епархија претходно денеска соопшти дека група вооружени маскирани лица со оклопно возило влегле во манастирот и ја пробиле заклучената капија на манастирот.

– Во моментов во манастирот има група верници од Нови Сад, со свештеник, игуменот Данило и браќата од манастирот – се наведува во соопштението на епархијата.

Косово, Бањска, Северно Косово, Лепосавиќ
ФОТО: МАТЕРИЈАЛ/ВИДЕОПЛУС

Србите од северот на Косово и Метохија се вознемирени по инцидентот кој започна во раните утрински часови кога дошло до пукање во кое двајца припадници на т.н. на косовската полиција, од кои еден им подлегнал на повредите . Во текот на денот имаше тензија меѓу Србите, бидејќи на север беа распоредени силни локални полициски сили кои ги блокираа сите патни правци.

1 / 15 ФОТО: МАТЕРИЈАЛ/ВИДЕОПЛУС

Најголемо немир владее кај жителите на Бањска, каде припадниците на т.н. на полицијата насилно влегле во дворот на манастирот, под изговор дека таму се крие „вооружена група“. Во текот на денот се слуша спорадично пукање, јави изутрината репортерот на Курир од Космет, опишувајќи ја ескалацијата на насилството што избувна синоќа околу три часот на северот на Косово.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа