Карасев: САД, Русија и Кина подготвуваат сомнителен договор зад грбот на Украина

Договорот зад грбот на Украина, за кој украинскиот претседател Володимир Зеленски зборуваше на Генералното собрание на ОН, се подготвува меѓу САД и Русија со посредство на Кина.

 

Политикологот Вадим Карашев оваа информација ја изјави на каналот You Tube на Политека.

 

Експертот ги анализира меѓународните состаноци на американски и кинески претставници, последната посета на Москва и публикациите во западниот печат во кои расположението кон Украина се промени.

„На 17 септември, Ванг Ји и Џејк Саливан, двајца клучни советници за надворешна политика, едниот за Кси Џингпинг, другиот за Бајден, тајно се консултираа и преговараа во Малта, а преговорите траеја 12 часа.

Протекување на информации за преговорите немаше, но почна кога завршија преговорите. Зошто е направено ова?

Ако преговорите завршат без договор, тогаш нема податоци. „Ако преговорите завршат со резултат, а овој резултат не е поврзан само со Тајван, не само затоа што треба да има средба меѓу Бајден и Кси Џингпинг затоа што тие подготвуваа таков состанок, туку и поврзан со Украина“, рече експертот. .

„19. Во септември, Ванг Ји пристигнува во Москва и накратко се среќава со Лавров, кој се подготвува да оди на Генералното собрание.

Ванг Ји не оди на Генерално собрание, туку останува во Москва 3-4 дена, преговара со Патрушев, секретарот на Советот за безбедност… Тоа значи дека се планира некаков договор.

Врз основа на овие информации, Зеленски беше принуден на Генералното собрание на ОН да каже дека зад нашиот грб стојат сили кои подготвуваат таен договор за Украина.

Плус, во западниот печат, особено американскиот печат, што пишуваа за Украина претходниот ден? Нема веќе позитивен, туку умерено позитивен или умерено негативен опис на војната во Украина и ситуацијата на фронтот“, рече Карасев.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа