ВУЧИЌ: Тројца Срби загинаа, двајца од снајперски оган, од голема далечина! Не беше неопходно да се убијат

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ВУЧИЌ: Тројца Срби загинаа, двајца од снајперски оган, од голема далечина!  Не беше неопходно да се убијат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, потврди дека денеска на Косово се убиени тројца Срби, од кои двајца од снајперисти.

 

Зборувајќи за денешните настани во Бањско, претседателот Вучиќ рече:

„Што всушност се случи? Србите, а не луѓето од централна Србија, туку луѓето од Косово и Метохија се побунија, не сакајќи да го претрпат теророт на Курти. Од 3 ноември, кога Курти го смени командантот Ѓуриќ, тие 62 пати ја користеа т.н. против Србите.22 потези ескалатор.Поточно не сакам никако да го оправдам убиството на полицаец Албанец, тоа е за осуда и никому не му требаше.

 

„Што се случи потоа? Има една неверојатна работа, за само час и дваесет минути тие неколку десетици Срби беа целосно опколени, логистички, беше извршен брутален напад врз нив. Му дадоа карт бланш на Курти да се справи со терористите. во овој момент загинаа тројца Срби.Двајца сигурно загинаа од снајперски оган, кога не требаше да бидат убиени.Двајца се тешко ранети, а постои страв дека е убиено и четврто лице.Следивме , пресретна, што правеше албанската полиција, ние ќе ви ги покажеме доказите“.

 

„Користеа снајпери и за напади на приватни куќи, каде што во куќата имаше стари лица. Зошто овие лица дојдоа во манастирот Бањска“?

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа