НА Балканот се закануваат поплави! СИЛНИОТ ЦИКЛОН НОСИ ДО 100 ЛИТРИ ДОЖД: Драстично влошување за викендот, а еве каде е најголемата ОПАСНОСТ

НА СРБИЈА ѝ се заканува поплави!  СИЛНИОТ ЦИКЛОН НОСИ ДО 100 ЛИТРИ ДОЖД: Драстично влошување за викендот, а еве каде е најголемата ОПАСНОСТ

Утре е првиот ден од есента. Викендот пред нас ќе донесе многу силно влошување на времето но и многу обилни врнежи .

Првиот ден од викендот ќе биде сончев и топол, многу топол за овој период од годината. Само од претпладне на север и запад од Бачка се очекува поголема облачност, на места појава на врнежи со грмежи .

Во областа Кошава и во Белград ноќта меѓу петок и сабота ќе биде тропски топла, со минимални температури над 20°C, што е многу ретка појава во септември.

Максималната температура ќе има вредност од 28°С на северозапад од Бачка до 36°С на југоисток од Србија.

невреме во Србија, Дожд, невреме, пороен дожд
ФОТО: НЕМАЊА НИКОЛИЌ

Кон крајот на денот на север и запад, во вечерните часови и во централниот дел , а до недела претпладне во другите делови на Србија, се очекува посилна облачност и заладување со врнежи од дожд и грмежи поради продор на студ. фронт од северозапад.

Ќе дува јужен ветер во северозападен засилен по продор на студениот фронт.

Инаку, непосредно пред пробивањето, за време и по пробивањето ќе има идеални услови за појава на грмежи со град, силен ветар и многу обилни врнежи од дожд, при што за многу краток временски интервал ќе наврнат над 30 литри дожд на метар квадратен.

Во спротивно, продорот на студен фронт и значително посвежи воздушни маси ќе предизвикаат формирање на секундарен циклон над Јадранското Море.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа