ДОАЃА ДО ГОЛЕМ ПРЕСВРТ: Еве кога почнува руската офанзива

Судејќи според последните извештаи, вооружените сили на Украина направија пауза во многу делови од првите редови.

Барем бројот на напади е намален. Тоа укажува дека офанзивниот импулс на украинските вооружени сили пресушува и дека тоа треба да го искористат руските војници, за што е време да се префрлат од одбрана на напад, смета познатиот израелски експерт и аналитичар, поранешен државник. , дипломат, шеф на израелската Натив служба, Јаков Кедми.

 

 

Како што рече во програмата „Во живо со Владимир Соловјов“, денеска се поставува прашањето каде, кога и како ќе започне офанзивата на руската армија. Украина има значителен недостаток на сили, нема доволно резерви, сите тие се практично исцрпени. Русија, смета Кедми, напротив, има доволно резерви за да започне офанзива на кој било сектор или неколку сектори на фронтот, развивајќи ја во секторот каде што ситуацијата е најповолна.

 

Кедми смета дека оперативната и стратешката иницијатива се придвижува кон претстојната. Од воена гледна точка, вели тој, руската офанзива би можела да започне „во рок од еден месец“. Иако многу зависи од низа мали, чисто технички детали, кои не секогаш се оправдуваат со воената логика.

 

Меѓутоа, кога непријателот ќе остане без пари и ќе застане, ова е најдобриот момент да започне контраофанзива“, вели експертот. Не можете да му дозволите да влезе во своето и да оди од офанзива во дефанзивна.

 

Мора да почнеме да дејствуваме пред непријателот да ги изгради и зајакне сопствените одбранбени линии и да ги направи непробојни за нас. Ова е токму критичниот момент кога непријателот е најранлив.

 

Според Кедми, само руската офанзива може да го реши безбедносниот проблем на Крим, неговите жители, Црноморската флота и конечно да го запре гранатирањето на објекти длабоко на руската територија, како и да ја ослободи нуклеарната централа Запорожје од постојана и сериозна закана. .

Експертот смета дека украинскиот фронт нема да опстане, бидејќи украинските вооружени сили немаат способност да се одбранат. Навлегувањето во една или друга област широка 20-40 километри практично ќе ја лиши украинската армија од можноста за отпор.

Останатото, забележува тој, ќе зависи од политичките цели поставени од раководството на земјата. На пример, дали треба да го земеме Киев или не? Ако го земете, во која фаза?

Офанзивата не треба да биде проследена со налет на градовите.

„Нема потреба да се земаат градови “, вели тој. Треба само да се заобиколат специјално утврдените точки и да се пробие онаму каде што одбраната е послаба“.

Според неговите зборови, бројот и квалитетот на оклопните формации со кои сега располага руската армија сведочи за тоа дека битките ќе бидат маневри.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа