МАСК ГО ОБВИНИ СОРОС: Мисли дека сака да ја уништи западната цивилизација

Илон Маск денеска ја обвини Фондацијата Џорџ Сорос дека сака да ја уништи западната цивилизација додека се подготвува да се сретне со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Калифорнија.
Avoid These Dangerous Mistakes When Spring Cleaning

Маск одговори на објавата на еден корисник, кој споделува снимки од луѓе кои пристигнуваат на италијанскиот остров Лампедуза од Северна Африка, нарекувајќи го „инвазија на Европа предводена од Џорџ Сорос“, објави Гардијан.

 

„Се чини дека организацијата на Сорос не сака ништо помалку од уништување на западната цивилизација“, објави сопственикот на Твитер.

 

Маск, наводно, треба да се сретне со Нетанјаху на разговори за кои и двајцата рекоа дека ќе се фокусираат на технологијата за вештачка интелигенција, а не на Лигата против клеветата (ADL), со која Маск се расправаше за антисемитизмот на Твитер, пренесува Танјуг.

 

Јужноафрикански бизнисмен се закани дека ќе ја тужи АДЛ, група за граѓански права со седиште во САД која води кампања против антисемитизмот и фанатизмот, велејќи дека се обидува да ја „уништи неговата платформа со лажно обвинување неа и себеси дека се антисемитисти“.

 

Групите за човекови права го обвинуваат Маск дека сè повеќе го поттикнува антисемитизмот на неговата платформа, што тој го негира.

 

Гардијан објави дека Фондацијата Отворено општество на Џорџ Сорос, унгарско-американскиот бизнисмен и филантроп, се редовна цел на екстремната десница, првенствено затоа што ги поддржуваат групите на граѓанското општество, вклучително и некои кои се занимаваат со безбедноста и благосостојбата на мигрантите, бегалците и баратели на азил.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа