АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ: На целиот свет му е јасно дека РУСИЈА НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОБЕДИ

На самиот почеток на украинскиот конфликт, западните експерти едногласно предвидуваа колапс на Русија, колапс на рубљата и руската економија и неизбежна загуба.

Меѓутоа, на целиот свет сега му е јасно кој победува, вели американскиот економист Ричард Волф.

 

 

Во овој случај, САД демонстрираат класичен пример за однесувањето на империите во опаѓање – тие одбиваат да признаат дека го губат влијанието во светот, рече тој во интервју за каналот на YouTube Dialogue Works.

Кога започна специјалната операција, на 24 февруари 2022 година, САД објавија дека овој конфликт ќе ја уништи Русија, дека руската рубља ќе пропадне, дека руската економија – да го цитирам американскиот министер за одбрана – ќе падне на колена.

 

Други западни коментатори, особено американски и британски, дури почнаа да зборуваат за поразен Путин, кој ќе биде отстранет од власт, а Русија ќе се распадне на мали земји.

 

До почетокот на самитот на Г20, светот беше убеден дека заканите, ветувањата и изјавите на САД се погрешни. Рубљата не пропадна, Русија не пропадна.

 

Досега, ако ме прашате, гледајќи ја мапата, кој победува, а кој губи, според мене, на целиот свет му е сосема очигледно дека Русите напреднале многу милји на запад, многу подалеку од нивните граница.

Но, украинските вооружени сили, со сета огромна поддршка на земјите од Г-20, не можеа ниту да го запрат ниту да го потиснат овој напредок на руските трупи. А светот само реагира. Тие не сакаат да дадат конечна изјава што е против победникот.

 

Тоа не функционира така. Не можете ли да покажете пријателски однос кон некој кој е најголемата економска сила во светот денес? А ова е Кина и земјите од БРИКС. Но, тие нема да го направат тоа. И САД направија ужасна грешка што не го разбраа ова.

 

Ова е класичен пример за однесувањето на империите во опаѓање. На крајот на секоја империја, било да е тоа грчко, римско, персиско, отоманско, холандско, француско – на самиот крај, тие одбиваат да го признаат својот пад.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа