СЕ РОДИ КАКО ПОРЦЕЛАНСКА КУКЛА, СИТЕ РЕКЛЕ ДЕКА ЌЕ ЖИВЕЕ 1 ГОДИНА: Вака изгледа сега најмалото девојче на светот

Најмалото девојче на светот денес е бестрашна млада дама која продолжува да им пркоси на сите лоши прогнози на лекарите.

 

СЕ РОДИ КАКО ПОРЦЕЛАНСКА КУКЛА, СИТЕ РЕКОЛЕ ДЕКА ЌЕ ЖИВЕЕ 1 ГОДИНА: Вака изгледа сега најмалото девојче на светот

Каде е денес најмалото девојче на светот?, Фото: Printscreen Youtube/ A True Story

Шарлот Гарсајд е уникатна 15-годишна млада дама која храбро им пркоси на сите лекарски прогнози! Нејзиниот живот е импресивен уште од првиот ден, а штом дојде на свет во 2008 година, покажа колку е борбена! Таа е прогласена за најмала девојка на светот , бидејќи била родена со само 30 грама, до високата 25 см.

 

Што всушност се случи?

Имено , во 2007 година, Ема Њуман и Скот Гарсајд со нетрпение ја очекуваа бременоста на Ема и нетрпеливо чекаа да пристигне нивното четврто дете.

Сè одеше добро, семејството едвај чекаше нов член, а потоа еден ден таа ненадејно родила. Ема се породила 4 недели пред терминот и родила девојче со ретко пореметување . Според лекарите, типот на симптоми присутни во Шарлот никогаш не биле забележани заедно кај едно лице . Затоа експертите се зафатија да и дадат официјално име на болеста.

Лекарите и дијагностицирале на малата Шарлот синдром научно наречен „исконско џуџестизам“, многу ретка генетска форма на вродено џуџест раст, поради што нејзиното тело се развива многу побавно отколку што би требало.

 

Родителите на Шарлот веднаш знаеја дека таа ќе биде уникатна девојка, дури и без нејзината мака. Кога имала две години, исто како и другите девојчиња, сакала да си игра со кукли Барби, се што било розово, и милувани полнети играчки како нејзиното омилено плишано мече, кое уживала да ги гушка.

Таа беше висока само 58 см на две години, што ја направи премногу минијатурна за да носи облека за бебиња во нормален развој. Не можела да носи ни облека специјално направена за предвремено родено бебе. Единствената облека што и прилега била облека за кукли, која родителите морале да ја користат за да ја облекуваат.

Кога требаше да наполни три години, таа успеа да порасне доволно за да носи фустани за новороденчиња.

 

Според нејзината мајка, Ема Гарсајд, Шарлот била шампионски војник кога требало да прифати сè што доаѓало со нејзината состојба. Девојчето помина низ тони лекарски посети, тестови и скенирања, но цело време остана силна.

Ема се сеќава дека пукнала во солзи кога првпат ја видела својата четврта ќерка бидејќи не била доволно подготвена да се справи со тоа колку е мало нејзиното бебе.

 

Во една фаза од нејзиниот живот, мама Ема истакна дека Шарлот може да се собере во нејзиниот џеб додека пелените се со големина на кредитна картичка.

И тогаш започнува несекојдневната приказна за малата Шарлот, која покажала дека сите прогнози на лекарите не биле посилни од нејзината волја за живот – Имено, мислеле дека нема да живее подолго од една година, а оваа храбра девојка го прославила својот 15-ти роденден!

Шарлот помина неверојатно долг пат од нејзините почетоци како бебе, а нејзиното семејство е неверојатно благодарно што ја имаат како дел од нивните животи.

 

Еми рече дека знаела дека е посебна уште од моментот кога се родила: „Од денот кога се роди, донесе нешто многу посебно во сите наши животи“.

Во основно училиште развила остро око, а нејзиниот бистар ум и моќта на набљудување дошле до израз.

„Можеби изгледа како кукла, но е направена од силни работи. Таа сака да трча низ куќата и да биде фрлена во воздух. „Кога луѓето првпат ќе ја сретнат, се плашат дека може да се скрши ако ја допрат – но таа е прилично откачена и нема да седи мирна ниту една секунда“, вели нејзината најстара сестра.

 

На сите слики Шарлот е постојано насмеана, а она што особено ја краси е нејзиниот позитивен став кон се, а на секој чекор може да се прочитаат коментари дека токму оваа необична девојка го прави овој свет многу поубав!

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа