ЛАВРОВ ЈА ПОТРЕСЕ ПЛАНЕТАТА: Во војна сме со Америка

Америка води војна против Русија во Украина – испорачува оружје, муниција, обезбедува разузнавачки информации, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, коментирајќи ги изјавите кои доаѓаат од Запад дека имаат намера да испорачаат проектили со долг дострел на Киев.
Избегнувајте ги овие опасни грешки при пролетно чистење

„Не можам да ги коментирам нивните изјави, тие се менуваат од ден на ден. Можеби подготвуваат јавно мислење, но факт е дека нема да ја променат суштината на она што се случува во Украина“, изјави шефот на рускиот дипломатски оддел. .

 

Според него, можните испораки на ракети со долг дострел за Киев нема да ја сменат суштината на она што се случува во Украина.

 

Тие со години ја подготвуваат Украина да и нанесат стратешки пораз на Русија со рацете и телата“. „Што и да кажат тие (САД), тие ја водат оваа војна, го снабдуваат (Киев) со оружје, муниција, разузнавачки податоци, податоци од сателити – тие водат војна против нас“, рече министерот во интервју за „Русија 24“. ” телевизија.

 

Претходно медиумите објавија дека американската администрација е блиску до донесување одлука да одобри испорака на ракети со долг дострел со касетна муниција за Киев.

 

Како што забележуваат соговорниците на агенцијата, САД размислуваат за испорака на ракети ATACMS со дострел до 300 километри или проектили со касетна муниција или и двете. Според неименувани официјални лица, се уште не е донесена конечна одлука за испорака.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа