ЗА 19 ГОДИНИ БРАК НИКОГАШ НЕ СПИЕВ СО МАЖОТ: Ги чувавме нашите навики во тајност, но зошто да се срамам

Искрената женска исповед за бракот и односот со сопругот, за која таа посочува никогаш не е подобра по овие промени.

 

ЗА 19 ГОДИНИ БРАК НИКОГАШ НЕ СПИВ СО МАЖОТ: Ги чувавме нашите навики во тајност, но зошто да се срамам

Во брак е 19 години и никогаш не спиела со сопругот, Фото: Shutterstock

Мојот сопруг и јас бевме среќни во брак 19 години и никогаш не спиевме заедно. И не, ние не сме целибат , таа ја раскажа својата животна приказна за еден портал.

– Ги разбирам твоите сомнежи. Брачниот кревет е длабоко вграден во културата и е симбол на здрава врска. Спиењето одвоено е често јасен знак дека врската е лоша, или барем сте имале експлозивна расправија , а еден од вас избрал да спие на троседот – продолжи таа со својата исповед.

 

Таа се навратила на времињата кога спиењето во одвоени кревети било модерно и објаснила зошто таа и нејзиниот сопруг спијат одвоено.

– Од раните 1900-ти до 1950-тите, одделните двокреветни кревети се сметаа за поздрави и помодерни опции . На тој начин, ќе го избегнете здивот на вашиот партнер исполнет со микроби во креветот, додека ќе задржите дел од сопствената независност. До 1960-тите, заедничкото спиење стана норма и знак за стабилност на бракот – рече таа.

 

– Сепак, спиењето одвоено за мене беше прашање на опстанок. Пред да се венчаме, цела ноќ се обидував да спијам во истиот кревет каде што имавме секс. Повеќето од тие ноќи ги преживеав без потреба да одам на софата, но и тогаш целиот потфат ми беше стресен – се присети таа.

– Не ме разбуди само рчењето, туку и присуството на некој што спие до мене. Имав чувство дека нешто ми е одземено, нешто што не сакав да изгубам – додала таа.

 

Тие се запознале, вели тој, кога и двајцата биле во раните 40-ти. Излегоа од лошите и тешки бракови и се прашуваа дали некогаш повторно ќе можат да живеат со некого.

– Во урнатините на тие несреќни врски, се прашувавме дали ќе имаме доволно доверба за повторно да ги отвориме нашите срца , и бевме благодарни и изненадени што толку длабоко се заљубивме. Нашите заеднички моменти се опуштени, а разговорите отворени. Го сретнав емотивно депресивен, а кога ме држеше се чувствував прифатено и безбедно – изјавила Патриша.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа