БОСАНЕЦ РАБОТЕЛ ЛИЧНО ЗА ПУТИН, ПОТОА ОТКРИ КАКОВ Е НАВИСТИНА: „Тој не е таков каков што го прикажуваат, тој е сосема друга личност“

136

Јасмин од Босна со децении работеше во Русија и отворено зборуваше за сето она што го доживеал таму, а особено се навраќаше на Путин и откри каков е тој навистина.Каков е навистина Путин?, Фото: Printscreen Youtube – АЛЕН АВДИЌЈасмин од градот Бреза, поточно населбата Булбулушиќи во Босна , имал многу интересен работен век, но сега пензионерските денови ги поминува во родното село. По професија е градежен техничар, а фирмата во која работел често го испраќала во странство, па прво работел во Ирска, а потоа долги години поминал во Русија.

 Неговата сопруга остана во Босна и Херцеговина , посветувајќи се на воспитувањето на две ќерки, кои денес се многу успешни млади дами – постарата работи архитектура и живее во Холандија, додека помладата е на докторски студии и предава на универзитет во Сараево. . Иако сега се во пензија, сепак се многу активни – сопругата на Јасмин се занимава со книговодство, додека тој се уште е во светот на градежништвото.

Јасмин
фото: Printscreen Youtube – АЛЕН АВДИЌ

 

– Денес има повеќе пари, но помалку пари. Порано беше многу побезбедно, знаеше кога ќе ти платат, кога ќе бидеш на одмор. Кога бев во Ирак, можев да купам автомобил со една плата и да ми остане уште малку.Но, не се жалам, живеам добро – вели Јасмин.

Ужива во својот двор полн со зеленило, а тоа го опушта да сади и да се грижи за растенијата. А токму во неговиот рај на Земјата раскажал за интересните искуства што ги доживеал во далечната Русија, како и за впечатокот што му го оставил Владимир Путин.

Москва, Русија
фото: Shutterstock

– Кон крајот на 1980-тите почна да се вари на нашите простори. Пред војната отидов во Русија, таму имавме фабрика. Имавме огромна работа таму, направивме 2.400 станови. Дојдов овде по војната, но наидовме на расипан систем. Фирмата пропадна, почнав да работам приватно, но не успеав да се вработам на тендери . Потоа стапив во контакт со човекот кој беше со мене во Русија, се вработив кај него и повторно се вратив. Повторно сменив работа во 2003 година и со тој човек, кој сè уште има работа на рускиот пазар, тој е голем борец, останав 15 години, до 2018 година.

Како што минал таму со децении, истакнува дека дури и размислува на руски, како и дека тој јазик одлично го зборува и пишува.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа

Please disable your adblocker or whitelist this site!