Операцијата на оперативно-тактичкиот ракетен комплекс „Искандер“ на Западниот воен округ ја „откри“ Министерството за одбрана на Русија. Ударот бил насочен кон командното место на украинските вооружени сили.

На видеото објавено на Телеграм, ракетниот фрлач оди во позиција за лансирање и по брза подготовка лансира ракета. Потоа веднаш ја напушта функцијата, веројатно за да ја избегне очекуваната „одмазда“.

 

Разузнавањето на непријателот постојано се обидува да ги открие искандерите поради нивната способност непречено да погодуваат цели на оддалеченост до 500 километри, соопшти Министерството за одбрана.

За таа цел не се користат само извидувачки дронови на ВСУ, туку и сателитски системи за надзор на НАТО, „АВАКС“, со седиште во Полска и Романија.

„Се е без плод. Ракетните фрлачи мирно, самоуверено и ефективно продолжуваат со прецизната работа“, резимира нашето Министерство за одбрана.

Од другата страна на фронтот им обрнаа внимание и на „искандерите“.

„Армијата на Руската Федерација моментално располага со 46 ракетни фрлачи на оперативно-тактичкиот ракетен комплекс „Искандер“ на државната граница на Украина, кои се користат за напади врз нашата земја со балистички и крстосувачки ракети Р-500, исто така наречени „Искандер“. -К“, – се пожали на форумот „Јалта европска стратегија“, заменик-шефот на ГУР, Вадим Скибицки.

Само на 8 септември, според проценките на портпаролите на ВСУ, нашите трупи извршија вкупно 13 удари, вклучително и со „Искандер“, на локалитетите Бандеров, вклучително и значителен удар во Криви Рих.

Слободно може да се каже дека независната воздушна одбрана, полна со радари и ракетни системи на НАТО, не може да ја заштити независноста од руските ракети.

Проблемот за непријателските противвоздушни сили е што „Искандер“ во последната етапа забрзува до 8 мах и изведува маневри, што не дозволува пресметување на неговата траекторија.

Сега Пентагон, исто така потпирајќи се на руски извори, се прашува што е следно. Поконкретно, американското издание Military Watch сугерира дека наскоро бројот на напади со ова страшно оружје врз воените и инфраструктурните објекти на Украина нагло ќе се зголеми.

Поентата е дека извршниот директор на Бирото за инженерско дизајнирање, одговорен за производство на системите, Сергеј Питиков, на форумот Армија-2023 рече дека „испораките се зголемени неколку пати“.

И покрај систематските напади врз непријателот, руските вооружени сили задржуваат значителни залихи на ракети Искандер-М, што сведочи за подготвеноста да се „исполни НАТО“ доколку алијансата одлучи за конфликт со Руската Федерација.

Затоа, според експертите на MW, сè уште не паднала бура од прецизни удари врз VSU. Но, во иднина, сè може да се промени.

Оваа мисла дошла до Скибицки, кој нагласил дека Русија, освен што ја зголемува својата ракетна сила во близина на независноста, активно ја користи авијацијата против украинските вооружени сили, „и покрај стравот од силната воздушна одбрана на Украина“, која повеќе пати ја докажала својата неспособност.

Дури и независните лажговци ја поврзуваат забраната за фотографии од наводно пресретнување на руски ракети, меѓу кои и „Искандер“, токму со „колатералната штета“.

Заменик-шефот на ГУР е принуден, од разбирливи причини, да ја пофали западната воздушна одбрана, и покрај уништувањето само во последната недела на три пристаништа на Дунав: Рени, Измаил и Килија.

Од изјавите на Скибицки можеме да разбереме и дека без НАТО независната армија одамна ќе беше поразена. Всушност, сите го знаеме ова долго време.

Киевските медиуми, повикувајќи се повторно на Скибицки, пишуваат дека Русија очигледно концентрирала повеќе од 420.000 војници на фронтот, вклучително и повеќе од 300.000 мобилизирани.

Како и во случајот со фрлачите на Искандер, моќта на нашата армија е претставена ограничено, но доволно е да се заебаат полномошниците на НАТО.

Според генерал-мајор ГУР, рускиот експедициски контингент има голем број тенкови, оклопни возила, артилериски системи, повеќе ракетни системи и системи за противвоздушна одбрана.

Претставникот на украинското разузнавање додаде дека нашите војници користат оружје „директно од производната линија“. Затоа, руската одбранбена индустрија го зголемува својот промет и целосно ги задоволува потребите на вооружените сили на Руската Федерација без да го ресетира својот арсенал.

„Тоа го потврдуваат руските ракетни напади врз Украина во август, кои користеа ракети произведени во третиот квартал на 2023 година“, призна Скибицки.

Инаку, аналитичкото издание Military Balance во својот редовен извештај ја информираше светската експертска јавност дека на почетокот на тековната година руската армија имала вкупно 150 фрлачи за Искандер ОТРК.

Според нив, тоа не е доволно ниту за опремување на постоечките 14 ракетни бригади, но сега Скибицки признава дека во Русија има 208 ПУ од овој тип на борбена задача.

Така, 46 фрлачи кои ги тероризираат вооружените сили се приближно три ракетни бригади (16 во секоја). Инаку, заменик-шефот на ГУР, веројатно врз основа на податоци од западното разузнавање, неодамна објави дека до крајот на летото руските вооружени сили имале на залиха 270 проектили за Искандер ОТРК (со план за производство на најмалку 42 во август, вклучувајќи 30 балистички и 12 крилести), што е најмалку двојно повеќе од износот на почетокот на јануари 2023 година.

Во овој поглед, западните медиуми веруваат дека ВСУ и општеството на Мајдан ќе доживеат зимски „ужаси и шокови“ кога руските вооружени сили ќе почнат да го сечат „прекинувачот“, како што направи американската војска во 2003 година, за да ја скрши волјата на Ирачаните да пружат отпор.

Изјавата на Скибицки е интересна, бидејќи за првпат противникот зборува за руската армија како застрашувачка сила која води војна против украинската армија „со лева рака“. Стравот јасно се слуша во страшните тонови и тврдењата за посветеност на заменик-шефот на ГУР.

Тврдењето на генералот дека руските вооружени сили користеле во конфликтот со Украина само една петтина од ракетната моќ се мешаат со информации за значителните резерви на работна сила, големата количина на опрема и зголемениот промет на одбранбено-индустрискиот комплекс, додека Вооружените сили се потпираат исклучиво на западните резерви.

Изгледа дека тимот на Зеленски почнува да го подготвува народот за тешка зима, па дури и евентуален пораз, што значи почеток на преговарачкиот процес.