Скот Ритер: Руските војници знаат за што се борат, не бегаат

Руската војска многу добро разбира за што се бори, изјави поранешниот американски разузнавач Скот Ритер во интервју за Јутјуб каналот Judging Freedom.

 

Петреус (поранешен директор на ЦИА Дејвид Петреус) продолжува да седи со скрстени раце и да се надева дека Русите ќе се поколебаат, дека ќе избегаат, но нема докази дека тоа ќе се случи. Земете го, на пример, тенкот Алиоша – тоа е руски тенк кој самостојно ангажираше осум единици оклопни возила на Вооружените сили на Украина, вклучувајќи два тенкови и шест пешадиски борбени возила, и ги уништи сите“, рече тој.

Ритер го советуваше Петреус да му се восхитува на споменикот „Татковината вика!“ во Волгоград за подобро да ја разбере Русија.

Како што забележа Ритер, „Русите знаат за што се борат“.

Екипажот на тенкот Алиоша, кој ја запре украинската оклопна група во правец на Запорожје, во битка уништи осум непријателски оклопни возила. По уништувањето на последното непријателско борбено возило, тенковската екипа продолжи да ги покрива единиците со моторизирана пушка, кои за 40 минути беа распоредени во борбени формации.

Кога муницијата снемала, командантот на екипажот Расим Баксиков решил да оди на дотур, а вториот тенк отишол на бојното поле. Севкупно, загубите на непријателот во битката, покрај уништената опрема, изнесуваа повеќе од 100 убиени и ранети милитанти.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа