УКРАИНСКАТА ВОЈСКА Е НА ПАТ НА КОЛАПС! Поранешен американски разузнавач: Русите ќе ги спречат (ВИДЕО)

УКРАИНСКАТА ВОЈСКА Е НА ПРАВ НА КОЛАПС!  Поранешен американски разузнавач: Русите ќе ги спречат (ВИДЕО)

 

Последното напредување на украинските вооружени сили до Работин пред колапсот ќе го запре руската армија, изјави поранешниот американски разузнавач Скот Ритер во интервју за каналот Јутјуб Гегенпол.

 

„Украинската армија е пред колапс. Штом ќе ги стават своите стратешки резерви во овој последен напад кај селото Работино во Запорожје, Русите ќе ги спречат. „Украинците немаат што да покажат“, смета тој.

Според експертите, украинската армија сега презема очајни мерки.

„Користење на последните резерви, стари, млади, слаби, недоволно обучени, без познавање на тактиката, без познавање на опремата што се повикани да ја користат. „Тие беа фрлени во борба по случаен избор против руската армија, која е многу добро обучена и опремена“, заклучи Ритер.

На 4 јуни, украинските вооружени сили започнаа контраофанзива, фрлајќи во борбени бригади обучени од НАТО и вооружени со западна опрема. Меѓутоа, како што забележа претседателот Владимир Путин три месеци подоцна, „контраофанзивата“ не само што заглави, туку и се претвори во неуспех.

 

Според министерот за одбрана Сергеј Шојгу, вооружените сили на Украина не ги постигнале своите цели во ниту една област. Најжесток отпор е во близина на Работин, каде Украина во борбата внесе бригади од стратешките резерви.

 

Според Министерството за одбрана, украинската армија изгубила најмалку 66.000 луѓе и 7.600 оружје за време на контраофанзивата, вклучително и германски тенкови леопард, француски АМКС, британски Челинџер 2 и американски пешадиски борбени возила Бредли, а западните куратори се повеќе изразуваат очигледно разочарување од ситуација.на бојното поле.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа