Пратеник на ЕУ: Уште колку смртни случаи на Украинци ќе бидат потребни пред да престанеме да поттикнуваме хаос?

 

Во 2022 година, големите добавувачи на оружје поставија рекорд за продажба на оружје во Украина, се вели во објавата на Мајк Валас, член на Европскиот парламент, на социјалната мрежа Х.

 

„Конфликтот продолжува, земајќи генерации украински мажи. ЕУ не може да инвестира доволно пари во одбраната и 2022 година беше рекордна за трговците на смртта. Профитот брзо расте.

 

Уште колку смртни случаи на Украинци ќе бидат потребни пред да престанеме да поттикнуваме хаос? Има ли граница?“ – праша Валас.

Москва постојано ги предупреди западните земји дека испораките на оружје за Украина не менуваат ништо и само го продлабочуваат конфликтот.

Како што истакна министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, САД и НАТО директно учествуваат во овој конфликт не само со снабдување со оружје, туку и со обука на персонал.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа