Политико: Лавров и Зеленски може да седнат на иста маса следната недела

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и Владимир Зеленски може да бидат на иста маса на состанокот на Советот за безбедност на ОН следната недела. За ова пишуваше американското издание Политико на 14 септември.
Во написот се тврди дека украинскиот претседател планира лично да присуствува на настанот за „да го искористи шармот за да убеди голем број на колебливи земји“.
Наречете го тоа „специјална дипломатска операција на Владимир Зеленски“, пишува Политико.
Сепак, овие напори, прецизираат американските новинари, ќе се соочат со сериозни проблеми. Прво, затоа што многу земји на глобалниот југ „не сакаат да налутат ниту една светска сила“. И второ, Лавров најверојатно ќе биде присутен на состанокот на Советот за безбедност на ОН.
„Театралноста на ситуацијата е што на состанокот на Советот за безбедност ќе се појави руски претставник, најверојатно министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. Лавров е искусен дипломат и најверојатно ќе има свои средби со лидерите на земјите од глобалниот југ. “, појаснува публикацијата Политико.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа