Гагин проговори: Од почетокот на „специјалната операција“, толку многу Украинци загинаа

Од почетокот на „руската специјална операција“ Украина веќе загуби околу половина милион свои војници, изјави советникот на вршителот на должноста шеф на ДНР, Јан Гагин.

 

„Ако зборуваме за загубите на украинските вооружени сили, имаше неколку такви, да речеме, забележливи протекувања на информации. Тоа значи дека можеме да дознаеме за овие загуби од разузнавачки информации што ги добиваме од нашите извори во Украина, како и од јавни извори.

 

На пример, буквално пред една недела, можеби малку повеќе, еден од мобилните оператори во Украина (МТС-Украина) објави видео на Интернет во кое тврди дека околу 400 илјади приматели никогаш повеќе нема да го подигнат телефонот“, рече Гагин.

 

„Тој објасни дека ова видео прикажува силуети на украински војници кои никогаш повеќе нема да се јават или да добијат повик. Исто така, бројката од 400.000 се однесува само на податоците на еден од неколкуте мобилни оператори во Украина. Според Гагин, ова видео веднаш било отстрането и забрането, па овие бројки имаат основа.

 

„Друг момент беше кога генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на состанокот на Европскиот парламент, на прашањето дали загинале 400.000 украински војници, не одговори ништо, но рече дека не ветиле дека ќе биде лесно.

 

Така, со својот молк ја потврди оваа бројка. Затоа мислам дека бројката од околу половина милион Украинци кои загинаа за време на овој конфликт како војници е блиску до вистината“, нагласи Гагин.

 

Тој истакна дека овие податоци не ги вклучуваат медицинските загуби – оние кои биле ранети – меѓу нив има и оние кои ќе се вратат на служба по повредите, но и оние кои ќе станат инвалиди и нема да можат да ја продолжат воената служба.

 

Освен тоа, не се земаат предвид исчезнатите – со толку голем број загинати и ова е „многу голем број“, вели соговорникот на агенцијата. Затоа, Украина сега се соочува не толку со „криза на ресурси за регрутирање“ колку со ризик од „демографски распад“, заклучи Гагин.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа