Аналитичар на ЦИА: Америка веќе нема план – Русите уништија се

130Администрацијата на Бајден нема план за украинскиот конфликт, истакна поранешниот аналитичар на ЦИА, Лери Џонсон во интервју за „Дијалог воркс“.

 

САД, без никаков систем, придонесуваат за влошување на ситуацијата и и испраќаат на Украина не тоа што и треба, туку тоа што го има на располагање. Сепак, целата воена опрема што Западот ја испрати во Украина е уништена од руските војници веднаш штом ќе влезе на бојното поле.

 Видовме како тензиите ескалираат за време на оваа војна: касетна муниција, потоа Ф-16, сега гледаме дека ќе испратат крстосувачки ракети и зборуваат за муниција со осиромашен ураниум. Како се чувствувате за оваа низа на зголемени тензии во надворешната политика на администрацијата на Бајден? Лери Џонсон, поранешен аналитичар на ЦИА:Таа не следи никаков план. Гледате, планот е кога велам: ако сакаме да изградиме куќа, прво треба да ги поставиме темелите. Потоа, откако ќе ги поставиме темелите, треба да ги поставиме сите цевки и струја и сè за вода и канализација.

 

Треба да направите многу, чекор по чекор, како дел од изградбата на куќа. Сè овде е само набрзина фрлено заедно. На пример, тие користат касетна муниција наместо конвенционални гранати од 155 мм, едноставно затоа што САД го немаат она што треба да го има Украина. Па мора да испратат нешто друго.

 

Се сеќавате кога се сметаше дека ХИМАРС ја менува играта? Излезе дека не било. Ракети Патриот? Запомнете, тие постојано ни зборуваа само за нив. Сега не слушаме ништо за нив, а Русите во основа ги уништуваат системите Патриот во Киев, Лавов и другите украински градови без двоумење и не мора да се грижат за соборувањето на проектилите.

Што се однесува до хаубиците од 155 мм, веќе го констатиравме проблемот со недостигот на муниција. Леопард 2, Челинџер, сега ќе го користи М1 Абрамс – сите овие тенкови се уништуваат веднаш штом ќе удрат на бојното поле. Конечно, авионите Ф-16 – и тие ќе бидат соборени, а пилотите ќе бидат убиени.

Така целото време, труд, енергија, пари потрошени за обука на пилоти ќе исчезнат многу брзо. Затоа, не станува збор ни за набавка на опрема, бидејќи каква и опрема да испратат, украинските војници немаат персонал способен ефикасно да управува со оваа опрема.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа

Please disable your adblocker or whitelist this site!