Столтенберг го шокираше Западот: Ова што го прави руската армија е досега не видено! „Никогаш не сме виделе толку густа одбрана како што направи Русија“

НАТО никогаш не видел толку густи одбранбени линии како оние што ги изгради Русија на јужниот фронт.

 

Говорејќи во Европскиот парламент, ова го изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, пренесуваат руските медиуми.

„Никој никогаш не рекол дека контраофанзивата ќе биде лесна. Тоа ќе биде крвав, тежок контранапад. Гледаме што прави Русија, подготвуваат одбранбени линии на неколку нивоа.

 

Гледаме колку се опремени, како се зајакнати: „змејски заби“, различни видови мини. Никогаш досега не сме ги виделе толку густо минирани.

 

Затоа сето ова треба да се земе предвид кога зборуваме за контранапад. Украинците се подготвени да ги ослободат своите територии, Украинците решија да ги ослободат своите територии по секоја цена.

Да, не е толку брзо како што очекувавме, но и тие чекор по чекор си ја враќаат земјата.

Претходно, украинскиот воен експерт Олег Стариков изјави дека тактиката на НАТО да ги подготви вооружените сили на Украина за офанзива не успеа и ја обвини Алијансата за експериментирање врз украинската армија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа